O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
w-trosce-o-afrykanska-kobiete

W trosce o afrykańską kobietę

W imieniu Dyrekcji Szkoły Kizito w Bouar, nauczycieli i wszystkich dziewcząt, dziękujemy Wam za troskę i pomoc okazaną „Afrykańskiej Kobiecie”, od której zależy przyszłość rodziny i społeczeństwa – pisze s. Izabela Pilorz, pasterzanka. Dając uczennicy „narzędzie pracy”, jaką jest maszyna do szycia, pomagamy jej w zdobyciu zawodu, a dzięki temu w utrzymaniu rodziny.

Kochani Dobroczyńcy! Z radością informuję, że dzięki Waszej pomocy w tym roku 21 dziewcząt ukończyło trzeci rok nauki w Kizito i uzyskało maszynę do szycia.

W minionym roku szkolnym 2021/2022 naukę w Centrum Kizito rozpoczęło 88 dziewcząt: 37 dziewcząt został przyjętych na 1 rok, 28 na drugi rok, 23 na 3 rok. Szkołę ukończyło w lipcu tego roku 79 dziewcząt. Dyrektorem szkoły jest pani Kozengue Sophie, której pomaga 11 nauczycieli. Zajęcia prowadzone są z języka francuskiego, higieny, przygotowania do życia w rodzinie, katechezy, szycia, kuchni. Dziewczęta uczą się także robienia na drutach i wyszywania. Prowadzone są dla nich również zajęcia sportowe. Nauka rozpoczyna się każdego dnia o godz. 8.00 i trwa do 12.30.

W minionym roku szkolnym przeżyliśmy kilka ważnych wydarzeń. Do najważniejszych należy wizytacja Nuncjusza Apostolskiego oraz współpraca z panią Ewą Marciniak, która w lutym 2022 r. przez miesiąc uczyła dziewczęta szycia. Dzięki pomocy woluntariuszki z Polski dziewczęta dużo postąpiły w nauce szycia. Ponadto nasze Centrum odwiedzili i wsparli przedstawiciele „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Współpracowaliśmy też z organizacją „Mercy Corps”. Dziewczęta wybrane przez tą organizację mogą się uczyć szycia, gotowania i fryzjerstwa.

Na terenie naszej szkoły funkcjonuje także żłobek, w którym jest 34 dzieci. W tym roku urodziło się 11 niemowląt 🙂

Raz jeszcze dziękuję Darczyńcom, którzy poprzez Fundację Dzieci Afryki – w ramach programu „Dziewczęta w Bouar„, wspierają w edukacji młode kobiety w Republice Środkowoafrykańskiej.

s. Izabela Pilorz, Pasterzanka

Podziel się z:
Oceń ten artykuł

Fundacja do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana 10 czerwca 2009 r. pod numerem KRS 0000331212 i zgodnie ze statutem prowadzi działalność na rzecz ubogich mieszkańców Afryki i innych krajów rozwijających się. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego od 2011 roku.