O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Washington Post: Rosja straciła najwięcej szpiegów od czasów zimnej wojny

Jak informuje Belsat w ciągu ostatniego roku państwa zachodnie znacznie osłabiły rosyjską siatkę szpiegowską w Europie, co zaskoczyło Kreml – twierdzi Washington Post.

W ciągu ostatniego roku, gdy zachodnie rządy zwiększyły dostawy broni na Ukrainę i nałożyły sankcje gospodarcze na Moskwę, amerykańskie i europejskie agencje bezpieczeństwa prowadziły równoległą, ale mniej widoczną kampanię mającą na celu rozbicie rosyjskich siatek szpiegowskich.

W styczniu aresztowano Artura Ellera, rosyjskiego szpiega w Niemczech, „ostatnią salwę w wojnie cieni przeciwko rosyjskim służbom specjalnym”. Poprzedzały to liczne zatrzymania rosyjskich agentów w Holandii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Polsce i Słowenii, a także masowe wydalanie rosyjskich szpiegów posiadających status dyplomatyczny w rosyjskich ambasadach w całej Europie.

Amerykańscy i europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa twierdzą, że rosyjska siatka szpiegowska doznała największego uszczerbku od czasów zimnej wojny, chociaż nadal zachowuje znaczny potencjał.

– Wydaje się, że skala kampanii zaskoczyła Rosję, osłabiając jej zdolność do prowadzenia operacji. (…) Jeśli tak, to prezydent Rosji Władimir Putinmoże to dodać do listy konsekwencji wojny. Były oficer KGB w NRD nie przewidział tego kiedy wydał rozkaz inwazji na Ukrainę – napisała gazeta.

Eksperci zauważyli, że zdolność Federacji Rosyjskiej do wywierania wpływu w Europie i zbierania informacji o dostawach broni na Ukrainę została znacznie osłabiona. Teraz Rosja stara się zrekompensować te straty, polegając w większym stopniu na cyberszpiegostwie i wysyłając na Zachód nowych szpiegów pod przykrywką uchodźców.

Ale ci nowicjusze zostaną pozbawieni ochrony i korzyści ze strony rosyjskich ambasad oraz mogą nie mieć doświadczenia, zasobów i wyszkolenia na poziomie tych, którzy zostali uznani za persona non grata w krajach europejskich i USA.

Oznaką desperacji Moskwy są próby wysyłania wypędzonych z jednej europejskiej stolicy szpiegów z powrotem do innej – w nadziei na brak koordynacji między Europejczykami.

Według Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy rosyjska siatka szpiegowska nadal aktywnie działa w krajach europejskich. Nacisk kładzie się na działania informacyjne. Rosjanie priorytetowo traktują próby wpływania na pewne autorytatywne osoby w Europie.

Wiadomo, że rosyjscy agenci przeprowadzają w Europie akcje terrorystyczne na zlecenie Kremla. Takim przypadkiem było wysyłanie listów z bombami w Hiszpanii pod koniec ubiegłego roku.

pj/belsat.eu wg East24.info
Źródło: https://belsat.eu/pl/news/17-02-2023-washington-post-rosja-stracila-najwiecej-szpiegow-od-czasow-zimnej-wojny

Zdjęcie główne: https://www.facebook.com/Kremlinvladimirputin/photos/139733665658708

Podziel się z: