O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian

Wrocław. Rusza Centrum Pomocy Uchodźcom

Pomoc w nim znajdą uchodźcy z Ukrainy. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przeznaczy na ich bezpośrednie wsparcie 170 tys. zł. Caritas Polska przekazała na ten cel bony podarunkowe o wartości 20 tys. zł. Oprócz kart podarunkowych uchodźcy będą mogli otrzymać także porady w języku ukraińskim.

Do osób uciekających przed wojną z Ukrainy trafi za pośrednictwem wrocławskiej Caritas 3,4 tys. kart i bonów podarunkowych.

– 1 czerwca w biurach Caritas na wrocławskim Ostrowie Tumskim otwieramy Centrum Pomocy Uchodźcom. Będzie w nim można również uzyskać informacje na temat innych rodzajów  pomocy we Wrocławiu oraz wsparcie psychologiczne. Obecność sióstr Serca Bożego, doświadczonych w pracy z Ukraińcami, gwarantuje możliwość spotkania i rozmowy pełnej empatii i zrozumienia – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Na briefingu prasowym, towarzyszącym uruchomieniu Centrum, obecni byli także Kevin Youn – manager spółki Deerfos oraz Anna Łaszczyk – kierownik ds. kadrowo-płacowych Deerfos. – Nasza firma swoją siedzibę ma  niedaleko Wrocławia. Zatrudniamy  wielu pracowników z Ukrainy, dlatego chcemy wesprzeć ludzi z Ukrainy w tej trudnej sytuacji. Mamy nadzieję, że to pomoże tym, którzy cierpią z powodu wojny za wschodnią granicą Polski. Ufamy, że na Ukrainie szybko zapanuje pokój – tłumaczyli.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przeznaczy na bezpośrednie wsparcie uchodźców 170 tys. zł. Spółka Deerfos ufundowała karty za kwotę 50 tys. zł. Caritas Polska przekazała bony o wartości 20 tys. zł, reszta pochodzi  ze środków zebranych w archidiecezji wrocławskiej, które decyzją ks. abp. Józefa Kupnego zostały przeznaczone na ten cel.

– Wchodzimy w drugi etap wspierania uchodźców. Do tej pory nasza pomoc polegała na organizowaniu transportów, zbiórkach produktów medycznych i żywnościowych oraz prowadzeniu noclegowni – przypomina Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Karty będą wydawane w siedzibie Caritas przy ul. Katedralnej 7, tylko osobom, które dokonają telefonicznej rejestracji. Zarejestrować można się od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00 (przy telefonie dyżurują siostry posługujące się językiem ukraińskim).

Rejestracja wyłącznie telefoniczna pod numerem

511 507 287

Po wcześniejszym telefonicznym zarejestrowaniu się będzie można w wyznaczonym terminie zgłosić się do biura Centrum Pomocy Uchodźcom, aby odebrać karty i bony podarunkowe. Warunkiem otrzymania karty podarunkowej jest spełnienie odpowiednich warunków. Należą do nich m.in. pobyt w Polsce po 24 lutego, posiadanie paszportu (lub aktu urodzenia dziecka) oraz dokumentu o nadaniu numeru PESEL.

W biurze Centrum Pomocy Uchodźcom posługiwać będą: s. Marietta Miksa, która pracowała 23 lata na Ukrainie i s. Antonina, która z pochodzenia jest  Ukrainką. Obie należą do Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca. – Bez problemu będzie można porozmawiać z siostrami w języku ukraińskim. Zależy nam, aby nasza pomoc trafiła tylko do osób potrzebujących. Stąd te etapy kwalifikacji. Nasze siostry mają doświadczenie w pomaganiu, a rozmowa z osobami, które przyjdą, ma zweryfikować rzeczywiste potrzeby ludzi  oraz dać możliwość „wygadania się” – zaznacza Paweł Trawka i dodaje: – Im większa rodzina, tym większą pomoc będzie można otrzymać. To będzie zależało od indywidualnego wywiadu. Karta podarunkowa przeznaczona jest na drobne zakupy, z wykluczeniem np. alkoholu czy wyrobów tytoniowych. To ma być uzupełnienie różnych darów, które tym osobom udało się już pozyskać w punktach pomocowych. To nie są bony do sklepów odzieżowych, lecz karta pomagająca w przeżyciu, w utrzymaniu się.

ЦЕНТР ДОПОМОГИ БІЖЕНЦЯМ З УКРАЇНИ

КАРІТАС ВРОЦЛАВСЬКОЇ АРХІДІЄЦЕЗІЇ

Для того, щоб біженці з України могли отримати допомогу  необхідно:

  1. Зареєструватись в пункті допомоги ЛИШЕ за номером телефону: 511 507 287, З 8.00 ДО 16.00
  2. Подарунковою картою можуть скористатися ЛИШЕ ті, хто має статус біженця
  3. Для того, щоб отримати карту, необхідно мати при собі паспорт і документ, який підтверджує надання номеру ПЕСЕЛЬ кожного члена сім’ї
  4. Ця допомога ОДНОРАЗОВА в рамках першого видання допомоги біженцям
  5. Рішення про надання та кількість карт приймає працівник Карітасу Вроцлавської Архідієцезії
  6. Карти для покупок дійсні ТІЛЬКИ в мережі магазинів Бєдронка
  7. По вище вказаному номеру телефону можна дізнатися інформацію про допомогу, яка надається у Вроцлаві для біженців

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Podziel się z: