O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Wyciekł rosyjski plan likwidacji Białorusi

Jak informuje Belsat międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych Dossier obserwowane w urządzeniu poufnego dokumentu rosyjskiego pod znakiem „Strategiczne cele rosyjskiej na kierunku białoruskim”.

Rozmowa Łukaszenki i Putina na Kremlu w 2021 roku. To właśnie z 2021 roku ujawnić kraje Rosji wobec Białorusi ujawnione przez dziennikarzy śledczych.
Jak czytamy, w stworzeniu dokumentu udział brali: Sztab Generalny Sił Zbrojnych urzędu rosyjskiej, administracji kremlowskiej oraz służby specjalnej — Federalnej Służby Bezpieczeństwa i wywiadu wojskowego. Według ich badania, Białoruś ma się przejść pod kontrolą Moskwy do 2030 roku. Prace nad tym planem będą funkcjonować w roku 2021, a więc po stłumieniu masowych pokojowych protestów na Białorusi. Dokument ma 17 stron, na których napisane są polityczne, wojskowe, gospodarcze i społeczne cele Rosji na Białorusi. Podzielone są one na cele krótkoterminowe (do roku 2022), średnioterminowe (do 2025 roku) i długoterminowe (do 2030 roku).

I tak na przykład, jak dziennikarze śledczy, do 2030 roku Kreml chce:

– zaadaptować prawo na Białorusi do rosyjskiego;
– przejąć kontrolę nad polityką zagraniczną Białorusi i kierować nią w interesie Rosji;
– rozmieścić wojska Rosji na terytorium Białorusi;
– podporządkować sobie przestrzeń informacyjną Białorusi;
– zwiększyć jakość rosyjskich masowych mediów;
– wprowadzenia dominacji języka rosyjskiego nad białoruskim;
– uproszczoną procedurę wydawania rosyjskich paszportów obywatelom Białorusi „w celu uzyskania podstawy rosyjskiej integracją” tego, jak wynika z poufnego dokumentu, Moskwa chce zwiększyć swój wpływ na naukę i oświacie Białorusi.

Jednak, nie jest tajemnicą, że zależność Rosji od Białorusi istnieje i będzie się zwiększać, jak również formalnie istnieje Państwo Związkowe Rosji i Białorusi. Z doniesień medialnych wynika, że ​​właśnie w 2021 roku, kiedy stworzono przegląd dokumentu, przyspieszyła integrację Państwa Związkowego.

Dossier pisze, że dziennikarze pokazali dokument ekspertom, którzy potwierdzili, że wygląda na to, że jest to traktowane poważnie. Cytowany ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter powiedział, że:

– Cele Rosji wobec Białorusi są takie same jak wobec Ukrainy, tylko że przypadek w Białorusi, Rosja polega na przymusie, a nie na wojnie.

MaH/ belsat.eu wg meduza.io , East24.info

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/21-02-2023-wyciekl-rosyjski-plan-likwidacji-bialorusi

Zdjęcie główne: Zdj. kremlin.ru

Podziel się z: