O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców wzywa do cofnięcia zakazu pracy kobiet w organizacjach humanitarnych w Afganistanie

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi dołącza do szefów innych organizacji humanitarnych, wzywając de facto władze Afganistanu do zmiany dyrektywy, która zabrania kobietom pracy w organizacjach pozarządowych.

„Uniemożliwianie kobietom pracy humanitarnej jest poważnym zaprzeczeniem ich człowieczeństwa. Doprowadzi to jedynie do dalszych cierpień i trudności dla wszystkich Afgańczyków, zwłaszcza kobiet i dzieci. Ten zakaz musi zostać zniesiony” – powiedział Grandi.

Ponad 500 kobiet pracuje z 19 partnerami UNHCR w organizacjach pozarządowych w Afganistanie, służąc prawie milionowi kobiet i dziewcząt. Ostatnie ograniczenia zmuszą Agencję ONZ ds. Uchodźców do tymczasowego wstrzymania krytycznych działań wspierających ludność afgańską, zwłaszcza kobiety i dzieci.

Oprócz udzielania krytycznej pomocy humanitarnej, personel kobiet stoi na czele wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań dla Afgańczyków dotkniętych czterema dekadami konfliktów i prześladowań, w tym milionów uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych. Około 3,4 miliona ludzi jest obecnie przesiedlonych w Afganistanie, a kolejne 2,9 miliona jest przesiedlanych poza granice kraju jako uchodźcy.

„Poważne ograniczanie praw afgańskich kobiet i ich zaangażowania w działania humanitarne i rozwojowe grozi zmuszeniem większej liczby rodzin do ucieczki przez granice jako uchodźcy. Zmniejsza to również perspektywy długoterminowych rozwiązań dla osób już wysiedlonych, takich jak podjęcie decyzji o dobrowolnym powrocie do domu w celu odbudowania swojego życia” – powiedział Grandi.

W 34 prowincjach Afganistanu kobiety aktywnie przewodzą i angażują się w działania humanitarne, umożliwiając UNHCR dotarcie od sierpnia 2021 r. do ponad sześciu milionów Afgańczyków. Przy tak wielu innych ograniczeniach nałożonych na kobiety, ten nowy dekret będzie miał druzgocący wpływ na ludność Afganistanu, obejmującą m.in. szacuje się, że 40 milionów ludzi.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

Źrodło: https://www.unhcr.org/news/press/2022/12/63ad6

Zdjęcie Główne: Army Amber

Podziel się z: