O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
unhcr-przesiedleni

Ponad 100 milionów przesiedlonych

Z powodu konfliktów na Ukrainie i w innych miejscach liczba przymusowo przemieszczonych po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów.

Oleksandra, która musiała zostawić swój dom na wschodzie Ukrainy, zanosi koce i ciepłe ubrania swojej rodzinie do pokoju w schronisku w zachodniej części kraju. © UNHCR/Igor Karpenko

Ta liczba musi „stać się sygnałem alarmowym” do podjęcia dalszych działań na rzecz pokoju i eliminacji wszystkich przyczyn przymusowych wysiedleń, mówi Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Liczba ludzi zmuszonych do ucieczki z powodu konfliktów,  przemocy, łamania praw człowieka i prześladowań po raz pierwszy przekroczyła oszałamiający poziom 100 milionów. To skutek wojny na Ukrainie i innych konfliktów.

„Sto milionów to poważna liczba – otrzeźwiająca i jednocześnie niepokojąca. To rekord, który nigdy nie powinien być ustanowiony”, powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi. „Musi się stać sygnałem do rozwiązania wyniszczających konfliktów i zapobiegania im, zakończenia prześladowań i zajęcia się przyczynami, które zmuszają niewinnych ludzi do opuszczenia swoich domów”.

Według nowych danych UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców, liczba przymusowo przesiedlonych ludzi na całym świecie wzrosła do 90 milionów do końca 2021 r., napędzana przez nowe fale przemocy lub przedłużające się konflikty w krajach takich jak Etiopia, Burkina Faso, Birma, Nigeria, Afganistan i Demokratyczna Republika Konga. Ponadto wojna na Ukrainie spowodowała przymusowe przemieszczenie 8 milionów ludzi wewnątrz kraju i ponad 6 milionów za granicę.

Stanowiąca ponad 1,3 % światowej populacji, liczba 100 milionów odpowiada 14. najbardziej zaludnionemu krajowi na świecie. Obejmuje uchodźców i osoby ubiegające się o status uchodźcy, a także 53,2 mln osób wewnętrznie przemieszczonych, jak wynika z niedawnego raportu Centrum Monitorowania Przemieszczeń Wewnętrznych (IDMC).

„Międzynarodowa reakcja na sytuację ludzi uciekających z powodu wojny na Ukrainie była zdecydowanie pozytywna”, dodał Grandi. „Współczucie jest żywe i trzeba nam podobnej mobilizacji w przypadku wszystkich kryzysów na całym świecie. Ale ostatecznie pomoc humanitarna jest środkiem paliatywnym, a nie lekarstwem. Aby odwrócić ten trend, jedyną odpowiedzią jest pokój i stabilność, aby niewinni ludzie nie byli zmuszani do wybierania czy ryzykować pozostaniem w domu, czy podjąć niepewną ucieczkę i udać się na wygnanie”.

UNHCR opublikuje 16 czerwca swój doroczny raport na temat światowych trendów, przedstawiając pełny zestaw danych na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym. Raport będzie zawierał statystyki dotyczące przymusowych przemieszczeń do 2021 r., częściowe aktualizacje do kwietnia 2022 r. oraz szczegółowe informacje na temat dobrowolnych powrotów i trwałych rozwiązań.

źródło: https://www.unhcr.org/pl/

Podziel się z: