-0.6 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 00:58
MigranciwPolsce.pl
Kompas Kryzysowy

24.03 na pograniczu polsko-białoruskim znaleziono ludzkie zwłoki. To 40 potwierdzona ofiara kryzysu humanitarnego na granicy

Ciało uchodźcy znalezione zostało przez wolontariuszy udzielających pomocy humanitarnej na pograniczu. Od początku bieżącego roku, w trzy miesiące, odnaleziono już ciała 10 osób zmarłych z zimna i wycieńczenia. Przez cały ubiegły rok gdy działała jeszcze strefa zakazu wstępu, a sytuacja na granicy była znacznie cięższa, w przygranicznych lasach odnaleziono “jedynie” 4 ciała. Coraz bardziej zasadnymi stają się pytania o rzeczywistą skalę tragedii na granicy.
W tym samym tygodniu wolontariusze odnaleźli ciało uchodźcy, o którego zginięciu wiadomo było już od miesiąca. Gdy jednak w lutym próbowano wszcząć poszukiwania tej osoby, zostały one zablokowane przez straż Białowieskiego PN, która zabroniła wstępu do rezerwatu wewnątrz Parku.
Od początku kryzysu zaginionych pozostaje ponad 200 osób. Z niektórymi rodziny nie miały kontaktu od wielu miesięcy.
Stałą praktyką polskich służb stały się tak zwane pushbacki – przymusowe wypychanie uchodźców i uchodźczyń do linii granicznej i na stronę białoruską. Zarówno sądy międzynarodowe jak i krajowe określają działania straży granicznej jako niezgodne z Konwencją Genewską, Konstytucją RP, Kartą Praw Podstawowych UE.
Od początku kryzysu na granicy – lipca 2021 roku – osobom szukającym schronienia w Europie, spotykającym się z przemocą ze strony służb granicznych pomagają wolontariusze i wolontariuszki zrzeszone w ramach Grupy Granica. Spotykają się oni z nieustannymi represjami i zastraszaniem ze strony służb. Osobom aktywistycznym stawiane są zarzuty. Polskie sądy są jednak w tej kwestii jednomyślne: udzielanie pomocy humanitarnej uchodźcom jest legalne.
Osoby wobec, których prowadzone są postępowania administracyjne umieszczane są w ośrodkach strzeżonych. Panują w nich jednak skrajnie złe warunki. Wiele z umieszczonych tam osób znajduje się tam od wielu miesięcy bez perspektyw na wydostanie się. W żadnym wypadku nie mogą opuścić ośrodka. Coraz częściej osoby w nich umieszczane rozpoczynają strajki głodowe, zwracając tym samym uwagę na sytuację w której się znajdują.
Każdej ze śmierci na granicy dało się zapobiec. Wystarczyło, żeby polskie służby postępowały zgodnie z przepisami państwa krajowego i międzynarodowego, i zamiast bezwzględnie wypychać ludzi za granicę, rozpatrywały ich wnioski o azyl czy pobyt tymczasowy
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Śmierć na granicy Od początku roku znaleziono ciała 10 osób AKTUALNOŚCI Przez cały 2022 202 rok potwierdzono śmierć łącznie jest ich już 40 w minionym tygodniu odnaleziono ciało uchodźcy, który zaginął w lesie miesiąc temu poszukiwania zostały zablokowane przez straż Białowieskiego PN Ponad 200 osób jest zaginionych niektórymi z nich nie ma kontaktu od miesięcy”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Działania służb AKTUALNOŚCI Praktyką polskich służb stały się pushbacki przymusowe wypychanie uchodźców za granicę z Białorusią Sądy krajowe międzynarodowe: działania polskich służb niezgodne Konwencją Genewską, Konstytucją RP, Kartą Praw Podstawowych UE Osoby udzielające pomocy humanitarnej na granicy spotykają się zastraszaniem ze strony służb - są przetrzymywane na posterunkach, stawiane są im zarzuty w tej kwestii sądy są jednomyślne: udzielanie pomocy humanitarnejj jest legalne”
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Protesty W ośrodkach strzeżonych AIKTUALNOŚCI Osoby, wobec których toczy się postępowanie administracyjne umieszczane są w ośrodkach kach strzeżonych Według relacji uchodźców panują w nich skrajnie złe warunki Osoby tam przetrzymywane nie są informowane jak długo w nich pozostaną, nie wolno im opuszczać oÅrodków By zwrócić uwagę na sytuację, w której się znalazły, coraz więcej umieszczonych tam osób rozpoczyna strajki głodowe”
Źródło: Kompas Kryzysowy
Zdjęcie główne: Gerd Altmann

Polecane wiadomości