Młodzi obywatele pokładają w Unii Europejskiej znaczące nadzieje i mają bardzo konkretne oczekiwania wobec nowych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tym bardziej, że do wyzwań stojących przed wybranymi w tej kadencji należy praca nad nową strategią na rzecz dzieci na najbliższe lata. W perspektywie młodzieży do tych najważniejszych obszarów należą: edukacja, zdrowie psychiczne oraz zmiana klimatu. Młodzi spotkali się w ramach warsztatów zorganizowanych przez UNICEF Polska we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Od wielu lat, systematycznie i konsekwentnie wspieramy młodych ludzi w Polsce, propagując ideę partycypacji młodych, oddając im głos i tworząc przestrzeń do tego, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym, aby mogli się wypowiadać na ważne dla nich tematy. Chcemy, aby ich opinie i postulaty były słyszalne i wysłuchane
– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
Uznaliśmy, że wnioski płynące z badania Europe Kids Want 2024 stanowią doskonały punkt wyjścia do dalszych, pogłębionych dyskusji z młodymi ludźmi o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość Europy, szczególnie w kontekście zabezpieczenia ich praw i potrzeb. We współpracy w Biurem PE w Polsce postanowiliśmy więc sprawdzić, w jak ukształtowanej społeczności europejskiej chcieliby żyć i co w takiej szerokiej perspektywie jest dla nich najważniejsze
– dodaje.
Demokracja nigdy nie powinna być traktowana jako coś oczywistego. Jest ona wspólnym osiągnięciem i zbiorową odpowiedzialnością, w której wszyscy mamy swój udział. W tym roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy będą mogły zagłosować osoby młode, urodzone w Polsce, która w momencie ich narodzin była już członkiem Unii Europejskiej. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie młodych wyborców, do pójścia do urn wyborczych 9 czerwca. Wykorzystaj swój głos. Inaczej inni zdecydują za ciebie
– mówi Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.
- Wzmocnienie działań na rzecz budowania wspólnotowości na poziomie Europy, poszczególnych krajów członkowskich, a także między pokoleniami.
- Promowanie nowoczesnych metod i narzędzi w krajowych systemach edukacji, a także podnoszenie świadomości społeczeństw w zakresie problemów dotyczących młodych.
- Ułatwienie dostępu do usług zdrowotnych, w tym budowanie świadomości na temat znaczenia dobrostanu psychicznego i fizycznego młodych osób oraz poszerzanie wiedzy dorosłych w tym zakresie.
- Promocja mechanizmów partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym i publicznym, m.in. poprzez obniżenie wieku wyborczego.
- Kształtowanie przyjaznych warunków dla przedsiębiorczości młodych i rozwijanie kompetencji młodzieży w zakresie przygotowania do wyzwań zmieniającego się rynku pracy.
- Intensyfikacja działań na rzecz zielonych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych, a także zwiększanie finansowania w tym obszarze.
- Podejmowanie wysiłków na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa oraz wdrażania skutecznej edukacji o cyfrowych zagrożeniach.