2.9 C
Warszawa
25 listopada, 2024, 00:44
MigranciwPolsce.pl
Książki Wydawnictwo Znak nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:...

Książki Wydawnictwo Znak nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:…


Książki Wydawnictwo Znak nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:

1) Maria Ressa „Jak stawić czoła dyktatorowi. Opowieść z pierwszej linii frontu cyfrowej wojny informacyjnej”,
2) Alan Bullock „Hitler. Studium tyranii”,
3) Agnieszka Dobkiewicz „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”,
4) Zbigniew Rokita „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”.

Od wydawcy:

1) Maria Ressa – laureatka pokojowej Nagrody Nobla 2021, dziennikarka, która patrzy na ręce dyktatorowi. Filipinka, której wołanie usłyszał świat.
Walka Marii Ressy definiuje nasze czasy. Na całym świecie trafia do więzień i zostaje zamordowanych więcej dziennikarzy niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd zaczęto te przypadki rejestrować. Jest też dziś więcej państw autokratycznych niż demokratycznych. „Jak stawić czoła dyktatorowi” to opowieść o tym, jak demokracja umiera godzona tysiącem cięć, historia o tym, jak niewidzialna bomba zdetonowana w internecie zabija naszą wolność. Mapuje sieć dezinformacji, która oplotła cały świat: od wojen narkotykowych na Filipinach, przez amerykański Kapitol, brytyjski brexit, rosyjską i chińską cyberwojnę, Facebooka i Dolinę Krzemową, po nasze własne „niewinne” kliknięcia i nasze własne głosy.

2) Najdokładniejsza biografia Adolfa Hitlera, a jednocześnie wnikliwe studium ideologii nazistowskiej. Monumentalne dzieło Alana Bullocka skupia się na sylwetce dyktatora i tyrana. Autor odtwarza historię całego życia Hitlera, drogę od szczytu władzy do spektakularnego upadku. Jak jego dzieciństwo wpłynęło na to, kim się stał? Jakich środków użył, aby rozciągnąć swoją władzę daleko poza granice Niemiec? I dlaczego swoimi przemowami porywał tłumy? Najnowsze polskie wydanie zostało wzbogacone o przedmowę prof. Andrzeja Ledera, która rzuca nowe światło na klasyczną już analizę postaci przywódcy Trzeciej Rzeszy. Jest też uzupełnione o fragmenty, które we wcześniejszych edycjach były usunięte przez cenzurę PRL.

3) Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie? Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.
„W żadnym innym języku nie ma tego słowa. W niemal żadnym innym kraju nie ma tego zjawiska. I nigdzie się tak bardzo nie milczy o pożydowskim jak w Polsce – kraju, w którym bardziej niż w jakimkolwiek innym należałoby o nim mówić. Agnieszka Dobkiewicz prowadzi czytelników śladami rozmaitych pożydowskich miejsc, przedmiotów, wspomnień i spraw i odkrywa przed nimi nieznane karty historii Polski. To nie powinno dziwić: wszak Polska jest najbardziej może pożydowska i żyje w niekończącej się traumie tej niekończącej się nieobecności” – napisał Konstanty Gebert.

4) Włóczęgowski poemat reporterski Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021. „To tu, na «Ziemiach Odzyskanych», miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na «Odzyskanych», jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic”.



#Książki #Wydawnictwo #Znak #nadesłane #Stowarzyszenia #NIGDY #WIĘCEJ..

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości