Z MAGAZYNU „NIGDY WIĘCEJ”
„Rosja w cieniu swastyki. Rozmowa z rosyjskimi antyfaszystami” (1998)
– AiB: Zajmujecie się działalnością antyfaszystowską w Rosji, dlaczego uważacie to za konieczne i jak wpadliście na ten pomysł?
– Natalia: W ubiegłym roku organizacja obrony praw człowieka Memoriał zorganizowała seminarium na temat faszyzmu i antyfaszyzmu, gdyż idee i organizacje faszystowskie coraz mocniej rozpowszechniają się w Rosji i mało kto robi coś przeciwko nim. Po tym seminarium kilku młodych ludzi połączyło swoje siły decydując się pracować dalej nad tym tematem. Tak powstała nasza grupa.
– AiB: jak wygląda faszyzm w Rosji i jak go oceniacie?
Natalia: Faszyzm w Rosji występuje głównie w trzech postaciach – w ekstremistycznych ugrupowaniach bojówkarskich, w partiach zwyciężających w wyborach i w aparacie państwowym. Ci pierwsi dzielą się znowu na trzy odłamy. Po pierwsze, istnieją rozmaite ugrupowania same określające się jako komunistyczne i stalinowskie. Są one jednoznacznie faszystowskie, ich idee są nacechowane antysemityzmem i silnym nacjonalizmem – na przykład utrzymują, że Stalin był jedynym politykiem, który Rosję uczynił prawdziwym mocarstwem i został zamordowany przez Żydów. Jedną z partii należących do tego spektrum jest, na przykład, Partia Komunistyczna Anpiłowa.
Dalej jest kilka grup świadomie odwołujących się do ideologii faszystowskich i nazizmu, modyfikują te idee i wiążą ze skrajnym nacjonalizmem rosyjskim. Największą organizacją tego nurtu jest Partia Narodowo-Republikańska Bielajewa.
Przedruk z niemieckiego pisma „Antifaschistisches Info Blatt”, opublikowany w magazynie „NIGDY WIĘCEJ” nr 8, jesień 1998.