Jak donosi Biełsat:
Nazwała swoje lokale nazwiskiem międzywojennego przedsiębiorcy i społecznika Juliusza Stolle.
Założona przez niego Huta Szkła „Niemen”, wokół której wyrosło miasteczko Brzozówka (obwód grodzieński), była znana w całej II RP i daleko poza jej granicami.
O zatrzymanej właścicielce barów „Stolle” wiadomo, że nazywa się Diana Bursztyka. Wraz z mężem Kiryłem Bursztyką od kilku lat prowadzi w Brzozówce, a od niedawna także w Lidzie, lokale gastronomiczne upamiętniające de facto założyciela przedwojennej Brzozówki.
Łukaszenkowskie kanały propagandowe na Telegramie piszą, iż wraz z Dianą Bursztyką służby białoruskie zatrzymały za „ekstremizm w Internecie” także kilku współpracowników restauracji prowadzonych przez kobietę.
Na profilu barów „Stolle” w Instagramie oraz z logo lokalu wynika, że nazwa nie jest przypadkowa i firma gastronomiczna rzeczywiście wybrała sobie za patrona Juliusza Stolle.
Przypomnijmy, że Juliusz Stolle (1891-1926), będąc skutecznym przedwojennym przedsiębiorcą, był także gorliwym polskim patriotą i w duchu polskiego patriotyzmu wychował swoich synów: Edwarda Stolle, porucznika Wojska Polskiego, który 13 sierpnia 1920 roku zginął śmiercią żołnierza pod Radzyminem, broniąc Warszawy przed bolszewickim natarciem oraz Feliksa Czesława Stolle, podporucznika 1 Pułku Szwoleżerów, bohatera zagonu na Korosteń w dniach 8-12 października 1920 roku.
Historia Feliksa Czesława Stolle została opisana przez jego wnuczkę, łódzką nauczycielkę w projekcie “Dziadek w polskim mundurze” prowadzonym przez Głos znad Niemna, portal mniejszości polskiej na Białorusi.
Juliusz Stolle jest pochowany w Brzozówce, mieście, które zawdzięcza mu swoje powstanie, istnienie i rozwój. Mieszkańcy Brzozówki jeszcze w 2018 roku uzyskali zgodę Ministerstwa Kultury Białorusi na postawienie w Brzozówce pomnika założyciela miasta. Warunkiem władz było jednak uzbieranie przez mieszkańców środków na wykonanie i montaż upamiętnienia.
Jednym z liderów inicjatywy upamiętnienia w Brzozówce Juliusza Stolle był miejscowy działacz społeczny Witold Aszurak, późniejszy więzień polityczny reżimu Łukaszenki, który w okolicznościach, wskazujących na stosowanie wobec niego tortur, zginął w więzieniu w maju 2021 roku
pj/belsat.eu wg glosznadniemna.pl
#Nazwała #swoje #lokale #nazwiskiem #międzywojennego #przedsiębiorcy #społecznika #Juliusza #Stolle…