-0.5 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 09:40
MigranciwPolsce.pl
Zapraszamy na “Echo Lubimowki”, niezależny festiwal dramaturgii antywojennej w Warszawie!...

Zapraszamy na “Echo Lubimowki”, niezależny festiwal dramaturgii antywojennej w Warszawie!…


Jak donosi Biełsat:
Zapraszamy na “Echo Lubimowki”, niezależny festiwal dramaturgii antywojennej w Warszawie!

Biełsat objął patronatem warszawski festiwal teatralny, podczas którego zostaną wystawione sztuki napisane w języku rosyjskim, poświęcone tragedii wojny na Ukrainie.

W dniach 4-6 października 2024 roku w Warszawie odbędzie się po raz pierwszy festiwal dramaturgii antywojennej “Echo Lubimowki”. Zostaną na nim zaprezentowane sztuki napisane głównie po 24 lutego 2022 roku, przez autorów z Rosji, Białorusi, Izraela, Litwy i Ukrainy. Główna część programu festiwalu składa się z tekstów, które znalazły się na krótkiej liście festiwalu dramaturgii “Lubimowka” w latach 2022-2023.

Jak piszą organizatorzy wydarzenia, “Echo Lubimowki” w Warszawie to różne głosy przeciwko wojnie w Ukrainie.

– Widzimy wokół siebie zmęczenie tematem wojny i bardzo się go obawiamy. Dziś szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na to, że wojna wciąż trwa. Nie można się do niej przyzwyczaić, nie można o niej zapomnieć, trzeba o niej mówić. Przedstawione na festiwalu sztuki odzwierciedlają różnorodne doświadczenia związane z wojną i jej przeżywaniem.

W głównym programie znalazło się 12 sztuk – dla polskich widzów zapewniono tłumaczenie:

● Witalij Czeński „Bimbrowniczka Anna i jej lekkomyślne dzieci” (Ukraina)
● Jekatierina Augustyniak „Common Shame” (Rosja)
● Diana Bałyk „Mam czelność być” (Białoruś)
● Irina Sieriebriakowa, Masza Denisowa „Kobiety w ciemnościach” (Ukraina)
● Irina Sieriebriakowa „Mężczyźni w świetle dnia” (Ukraina)
● Marius Ivaškevičius „Wzejście bogów”, (Litwa)
● Natalia Lizorkina „Wania żyje”, (Rosja)
● Julia Tupikina „Zwierzę zaatakowało” (Rosja)
● Esther Bol „Pomiot” (Izrael, Francja)
● Jelizawieta Kaszyncewa „Bobik” (wideoesej, Rosja)
● Michaił Durnienkow „Jeszcze wojna nie wybuchła” (Rosja, sztuka napisana w 2017 roku)
● Dziana Dzis “Ona miała na imię” (Polska)

Oprócz spektakli organizatorzy zapraszają na ciekawe odczyty, które odbędą się w trzech miejscach — Reforum Space Warsaw, Teal House oraz Witryna Domu Wschodniego. Zgodnie z tradycją festiwalu po każdym czytaniu odbędzie się wspólna dyskusja z autorem sztuki, reżyserem i aktorami.

Ponadto na festiwalu odbędzie się publiczna rozmowa dramatopisarzy Iwana Wyrypajewa i Michaiła Durnienkowa — o Lubimowce, jej przeszłości i teraźniejszości, o fenomenie festiwalu dramaturgicznego na emigracji.

Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie autorskie czytanie nowej sztuki Iwana Wyrypajewa “Cherry man”, która została napisana na zamówienie Narodowego Teatru Czech po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Premiera odbyła się na głównej historycznej scenie Teatru Narodowego w Pradze.

“Echo Lubimowki” w Warszawie jak podkreślają twórcy festiwalu to nie tylko przegląd sztuk, ale także akt solidarności. Wszyscy organizatorzy i uczestnicy festiwalu — dramaturdzy, reżyserzy, artyści, aktorzy, menedżerowie sztuki i kuratorzy — pracują na zasadach wolontariatu.

Czym jest “Lubimowka”?

Lubimowka to niezależny festiwal współczesnej dramaturgii, który do 2022 roku odbywał się co roku w Moskwie i był najważniejszym wydarzeniem dla młodych rosyjskojęzycznych dramatopisarzy z całego świata. Festiwal totalnej wolności, na którym autorzy wyrażają swoje stanowisko i nie boją się cenzury. Na coroczny otwarty nabór wpływało ponad 700 nowych sztuk, z których profesjonalni czytelnicy wybierali 20-25 najlepszych do odczytu.

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę festiwal otwarcie zaprotestował przeciwko rosyjskiej agresji. Organizacja Lubimowki w Moskwie okazała się niemożliwa z powodu cenzury i groźby politycznego prześladowania uczestników. We wrześniu 2022 roku festiwal ogłosił bezterminowy otwarty nabór antywojenny. Dziś te sztuki są czytane w różnych miejscach na świecie na festiwalach “Echo Lubimowki”, które stały się swoistym ruchem antywojennym ludzi teatru, którzy wyemigrowali z Rosji w proteście przeciwko wojnie lub uciekli przed prześladowaniami politycznymi.
“Echo Lubimowki” już “wybrzmiało” w Narwie i Tartu, Tbilisi, Hajfie, Tel Awiwie, Paryżu, Belgradzie, Stambule, Berlinie, Baku, Granadzie, Erywaniu, Ałmaty, Jyväskylä, Helsinkach, Frankfurcie nad Menem i Monachium. W październiku 2024 roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie.

jb/ belsat
Echo Lubimowki. Warszawa







#Zapraszamy #Echo #Lubimowki #niezależny #festiwal #dramaturgii #antywojennej #Warszawie..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości