📖
“Rozumieć drugiego człowieka to znaczy: uchwycić tego drugiego człowieka w czymś, co dla niego jest najbardziej zasadnicze, najbardziej kluczowe (…) Ważne są tak zwane osobiste wartości osoby. Osobiste wartości osoby są to te wartości, do których osoba czuje się w jakiś specjalny sposób przywiązana.”
(ks. Józef Tischner “Krótki przewodnik po życiu”)
Poprosiłam, by na zielonych kartkach własnoręcznie zapisali swoją “osobistą wartość osoby”.
Zapisali.
Czas, by się sobie wzajem przedstawić. Wypowiedzmy, proszę, dwukrotnie zdanie “mam na imię…”, za pierwszym razem podając swoje imię, za drugim – w miejsce imienia wstawiając zapisaną na kartce “osobistą wartość osoby”.
I popłynął wielogłos siedzących wokół wspólnego stołu:
“mam na imię…
uczciwość/szacunek/empatia/skromność/otwartość/życzliwość/ambicja/współczucie/umiejętne dawanie wsparcia/odpowiedzialność/charyzmatyczny/krytyczne myślenie
…”
I tak każdy i każda z nas sam /-a sobie nadał /-a imię zobowiązujące do codziennej troski o jakość bycia człowiekiem. I byliśmy dla siebie wzajem świadkami gestu nazwania siebie nowym imieniem.
📖
Rozmowa z ks. Józefem Tischnerem wokół jego zdań z “Krótkiego przewodnika po życiu” z rozdziału “Człowiek”. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: co znaczy być człowiekiem? co znaczy siebie przekroczyć? jak poznawać i uznać siebie i drugiego? jak rozmawiać z drugim, by go zrozumieć?
A wszystko to w czasie warsztatów literackich w ramach Polish Language Cafe w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka (10.12.), czyli w święto ludzi zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka na każdym kontynencie i w każdej kulturze. Człowiekiem działającym na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka był ks. prof. Józef Tischner (1931-2000).
#Tischner #warsztatyliterackie