0.6 C
Warszawa
15 stycznia, 2025, 09:18
MigranciwPolsce.pl
Jego komentowanie i udostępnianie jest od teraz na Białorusi wykroczeniem.List…

Jego komentowanie i udostępnianie jest od teraz na Białorusi wykroczeniem.List…


Jak donosi Biełsat:
Jego komentowanie i udostępnianie jest od teraz na Białorusi wykroczeniem.

Listę “materiałów ekstremistycznych” prowadzi białoruskie Ministerstwo Informacji. Liczy ona 1426 stron i 3615 pozycji uznanych decyzjami sądów za “materiały ekstremistyczne”. Jedynie od początku nowego roku do spisu dodano blisko czterdzieści nowych decyzji – wśród nich jeszcze jeden projekt Telewizji Biełsat.

Najnowsza pozycja na liście to konto naszego programu “Intermarium” na Instagramie, które trafiło tam na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Swietłahorsku z 3 stycznia 2025 roku. Telewizja Biełsat nie została poinformowana o rozprawie w jej sprawie i nie widziała werdyktu sądowego.

Razem z naszym Instagramem za “materiały ekstremistyczne” reżim Alaksandra Łukaszenki uznał w styczniu m.in. platformę crowdfundingową “Gronka”, książki o historii Białorusi, kanał na Telegramie poświęcony białoruskiej kinematografii, kanał na Telegramie ostrzegający przed milicją drogową z Jelska, Tik-Toki o Łukaszence, a także wyśmiewającą go piosenkę “Dajte gazu!” z 2011 roku.

Ich “rozpowszechnianie” poprzez udostępnianie, komentowanie i lajkowanie może zostać uznane za złamanie artykułu 19.11 Kodeksu Wykroczeń. Grozi za to kara grzywny, aresztu, prac społecznych oraz utrata urządzenia elektronicznego, którym popełniono czyn zabroniony.

“Ekstremistyczny” Biełsat

Na liście “materiałów ekstremistycznych” jest już strona belsat.eu, szereg kont Biełsatu w mediach społecznościowych, nasze kanały na YouTube, pojedyncze odcinki różnych programów, logotyp Biełsatu i jego nazwa w alfabecie łacińskim i cyrylicą, zdjęcie skazanych dziennikarek, a nawet pojedynczy wpis na i tak “ekstremistycznym” Telegramie. Na listę trafiło nawet konto Biełsatu na TikToku, które… nie istnieje.

W grudniu białoruski reżim przesłał w ten sposób “pozdrowienie” nowej redaktorce naczelnej Biełsatu. Za ekstremistyczne uznane zostało prywatne konto Aliny Kouszyk na Instagramie.

“Intermarium” rozbraja historyczne miny

Program “Intermarium” (pol. Międzymorze) to pierwszy w historii cykl międzynarodowych debat historyków na tematy istotne dla Europy Środkowej i Wschodniej. Jego celem jest “rozbrajanie min” w relacjach między sąsiednimi narodami poprzez pokazywanie różnych punktów widzenia na kwestie bolesne dla państw położonych między Bałtykiem a Morzem Czarnym.

Pomysłodawca i pierwszy prowadzący programu, grodzieński historyk i działacz społeczny Paweł Mażejka został w 2023 roku skazany na 6 lat kolonii karnej za współpracę z Biełsatem.

Ostatni odcinek “Intermarium” dotyczył wojny zimowej między ZSRR i Finlandią w latach 1939-1940, w tym różnic i podobieństw z rosyjską inwazją na Ukrainę z 2022 roku.

Program “Intermarium” można dalej oglądać na Białorusi na platformie YouTube. By robić to bezpiecznie, widzowie nie mogą jednak subskrybować kanału Biełsatu, lajkować i komentować wideo, a po obejrzeniu muszą wyczyścić historię przeglądarki. Inaczej w razie zatrzymania i kontroli urządzeń elektronicznych przez milicję mogą zostać aresztowani za “rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych”.

Najbezpieczniejszym sposobem oglądania Biełsatu na Białorusi pozostaje telewizja satelitarna
Aleś Nawaborski, pj / belsat.eu



#Jego #komentowanie #udostępnianie #jest #teraz #Białorusi #wykroczeniem.List..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości