5.4 C
Warszawa
17 listopada, 2024, 22:59
MigranciwPolsce.pl

Sztuczna inteligencja w wydaniu Chat GPT jak na razie całkiem nieźle orientuje się w międzynarodowy…


⚖️ Sztuczna inteligencja w wydaniu Chat GPT jak na razie całkiem nieźle orientuje się w międzynarodowym prawie dotyczącym uchodźców i uchodźczyń. Zostawiając tymczasem na boku ważne kwestie związane z niekontrolowanym rozwojem tego rodzaju narzędzi (oraz jego liczne szowinistyczne “wpadki”), trzeba przyznać, że poniższa opinia prawna broni się również w świetle dotychczasowych wyroków polskich sądów.

❌ Przypominamy: Polska nie wypowiedziała Konwencji dotyczącej statusu uchodźców, ani Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Straż Graniczna nie może wywozić ludzi do lasu ani w inny sposób utrudniać im dostępu do procedury azylowej.

❌ Rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2021 r., rzekomo “legalizujące” pushbacki, zostało wydane z przekroczeniem ustawowego upoważnienia i jest niezgodne z prawem. Ostatnio przypomniał o tym Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce w wyroku z dnia 28.03.2022 r w sprawie obywateli Afganistanu. A wcześniej m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, trzema wyrokami w trzech sprawach z pushbackiem w roli głównej.

⚫ W centrum uwagi powinno znaleźć się zdrowie i życie ludzi, którzy w wyniku wywózek są narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia Grupa Granica poinformowała o znalezieniu ciał trzech kolejnych ofiar śmiertelnych kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Łącznie w tych lasach życie straciły już 43 osoby.

👉 Grupa Granica – nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesiemy pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka. Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem!




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości

Skip to content