⚖️ Miejscowość na Dolnym Śląsku. Syryjczyk i Egipcjanin prowadzą bar szybkiej obsługi z kuchnią arabską w lokalu wynajmowanym od Polaka. Właściciel często zagląda do środka i dzieli się “poglądami” na świat znieważając najemców z powodu ich pochodzenia etnicznego. Klasyczny przykład mowy nienawiści, który podpada pod art. 257 Kodeksu karnego. To jedno z tzw. przestępstw motywowanych uprzedzeniami (PMU).
❌ Znieważanie grup ludności lub pojedynczej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości nie jest “zwykłym” znieważaniem. To przestępstwo ścigane z urzędu, czyli z oskarżenia publicznego. Osobom pokrzywdzonym w tego rodzaju przestępstwach w toku postępowania karnego przysługują specjalne prawa, w tym prawo do obecności tłumacza i osoby zaufanej.
🔘 Niestety, w opisanym przypadku nie ma świadków innych niż zgłaszające osoby i brak jest dowodu. Policja doradza najemcom, którzy zgłosili się na posterunek, żeby następnym razem nagrali nienawistne wypowiedzi telefonem komórkowym.
💡 To bardzo dobra rada. Tego typu nagranie może być dowodem w postępowaniu karnym, nawet jeśli zostało wykonane bez wiedzy osoby nagrywanej. Zwłaszcza jeśli dotyczy to sytuacji w miejscu publicznym.
ℹ️ Jako Stowarzyszenie Nomada od początku naszej działalności wspieramy osoby pokrzywdzone w przestępstwach motywowanych uprzedzeniami. Towarzyszymy poszkodowanym osobom na policji, jesteśmy tłumaczami językowymi na komisariacie. przygotowujemy osoby poszkodowane do składania zeznań w sądzie oraz towarzyszymy w trakcie procesu. Jeśli osoba poszkodowana zdecyduje się być oskarżycielem posiłkowym, przygotowujemy ją do zadawania pytań i wypowiedzi w czasie rozprawy.
👉 Więcej na temat PMU na naszej stronie:
https://nomada.info.pl/przestepstwa_motywowane_uprzedzeniami?lang=ru