4.7 C
Warszawa
18 listopada, 2024, 16:22
MigranciwPolsce.pl

Kolejny wyrok sądu potwierdzający nielegalność wywózek osób uchodźczych do Białorusi dokonywanych przez polsk…


❗️📣❗️ Kolejny wyrok sądu potwierdzający nielegalność wywózek osób uchodźczych do Białorusi dokonywanych przez polską Straż Graniczną! ❗️📣❗️

🎯 Podajemy ważną informację za Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uwzględnił skargę HFPC w sprawie cudzoziemca wypchniętego do Białorusi przez SG w styczniu 2023 r..

🎯 Mimo zarzutu Straży Granicznej, że skarga została oparta wyłącznie na relacji cudzoziemca, sąd uznał, że brak urzędowych dowodów dokumentujących wywózkę, wynikający z praktyki SG, w żaden sposób nie podważa wiarygodności twierdzeń skarżącego.

🎯 Na tej podstawie sąd stwierdził bezskuteczność dokonanego pushbacku, uznając, że jest to praktyka niezgodna z prawem krajowym i międzynarodowym. Wyrok jest nieprawomocny.

📌 W styczniu 2023 r. grupa obywateli Jemenu, wśród nich skarżący, przekroczyła granicę z Białorusi do Polski. Na terytorium Polski stan zdrowia jednego z cudzoziemców pogorszył się na tyle, że skarżący wraz z dwoma innymi osobami, próbował wezwać pomoc.

📌 Zostali jednak ujęci przez patrol Straży Granicznej. Według relacji skarżącego, funkcjonariusze przetrzymywali ich na chłodzie, przez ponad 2 godziny. Cudzoziemcy zostali przeszukani i odebrano im telefony. Po 2 godzinach zostali przewiezieni do furtki serwisowej w zaporze na linii granicy i zmuszeni do przejścia na terytorium Białorusi.

📌 Skarżący twierdził, że w języku angielskim deklarował funkcjonariuszom SG zamiar pozostania w Polsce oraz chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową (status uchodźcy). Wskazywał przy tym na trwający konflikt zbrojny w kraju jego pochodzenia oraz grożące mu tam niehumanitarne traktowanie.

📌 W odpowiedzi na skargę, Straż Graniczna twierdziła, że dane skarżącego nie zostały nigdzie odnotowane i nie ma dowodu na to, że faktycznie przekroczył on granicę Polski, po czym został zawrócony na Białoruś.

❌ Podobnie jak we wcześniejszych wyrokach, wydawanych w sprawach dotyczących zawracania cudzoziemców do linii granicy, Sąd stwierdził, że zawrócenie dokonane na podstawie § 3 ust. 2b Rozporządzenia Granicznego ma praktyczny skutek w postaci pozbawienia cudzoziemca możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce i to niezależnie od tego, czy skarżący faktycznie o taką ochronę wystąpił. W interpretacji Sądu każdy pushback prowadzi zatem do naruszenia zasady non-refoulement, wyrażonej w art. 33 ust. 1 Konwencji Genewskiej oraz art. 19 ust. 2 Karty Praw Podstawowych UE.

❌ Sąd zauważył, że SG przeprowadzając wywózki nie bada indywidualnej sytuacji zawracanej osoby, nie zbiera żadnego materiału dowodowego, nie weryfikuje stanu faktycznego sprawy, a także nie uwzględnia sytuacji, w jakiej znajdują się cudzoziemcy w polsko-białoruskiej strefie przygranicznej. Tymczasem obowiązek indywidualnego rozpatrywania sprawy każdego cudzoziemca, także w warunkach tzw. masowej migracji, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w kraju, do którego cudzoziemcy są zawracani, wynika z wiążącego Polskę zakazu zbiorowego wydalania cudzoziemców, zawartego w art. 4 Protokołu nr 4 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sąd nie miał zatem wątpliwości, że bezczynność Straży Granicznej skutkująca arbitralnym i automatycznym zastosowaniem Rozporządzenia Granicznego, co samo w sobie Sąd uznał za naruszenie przez SG przepisów Konstytucji RP, stanowi też naruszenie zakazu wynikającego z art. 4 Protokołu 4 do Konwencji.

🔍 ([1] Sygnatura wyroku: II SA/Bk 145/23)

🔍 Więcej informacji na ten temat znajduje się w odnośniku w pierwszym (1) komentarzu pod postem.

👉 Źródło zdjęcia wykorzystanego do grafiki: strona Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

👉 Grupa Granica – nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesiemy pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka. Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem!
* udostępniając nasze treści, podaj źródło.

👉 Grupa Granica to także i Wy – wspierając nasze działania umożliwiacie dalsze niesienie pomocy humanitarnej. Informację na ten temat znajdziecie w drugim (2) odnośniku pod postem. Dziękujemy za Wasze wsparcie!




Żródło materiału: Stowarzyszenie EGALA

Polecane wiadomości

Skip to content