POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI
Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców?
Zobacz na: https://interwencjaprawna.pl/granice-goscinnosci/
W Polsce działa 6 strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców (SOC). Codziennie przez 6 dni będziemy dzielić się z Wami wyzwaniami, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zamknięte w SOC-ach.
1. Brak informacji, co się z Tobą dzieje i ile potrwa pobyt w ośrodku zamkniętym.
– Najgorsze jest czekanie. Czekasz, czekasz, czekasz. To gorsze niż więzienie, nie wiesz, za co siedzisz ani jaki jest wyrok. Widziałem tam dorosłych facetów leżących na podłodze i płaczących, bo nie wiedzieli co z nimi dalej będzie. Jeden powiedział mi, że wolałby już nie żyć. – Yoofi
To sąd na wniosek Straży Granicznej kieruje cudzoziemców(-mki) do zamkniętych środków, choć najczęściej orzeka pobyt na kilka miesięcy z reguły jest on wielokrotnie przedłużany – przez co osoby te nie wiedzą, ile czasu spędzą w zamknięciu.
‼️ W strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywają aktualnie 593 osoby*. Mimo prawnego zakazu, trafiają tam również osoby z niepełnosprawnościami, straumatyzowane, z doświadczeniem przemocy i tortur oraz dzieci bez rodziców.
❌To miejsca przypominające więzienia, choć przebywające w nich osoby NIE są skazane za popełnienie przestępstwa. W SOC-ach zamykane są osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa szukające w Polsce ochrony bądź oczekujące na wydanie lub wykonanie wobec nich decyzji administracyjnych.
Pomóżcie nam sprawić, by te historie wybrzmiały 🙌.
*Stan na luty 2023.
grafika: twin.collective
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej