3 sierpnia w Namiocie odbyły się pierwsze debaty i warsztaty. Rozmawialiśmy o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej jako nadużyciu wolności słowa i cyberprzemocy.
Dzień rozpoczęła debata „Kiedy wolność słowa staje się toksyczna. Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej”. Maciej Grześkowiak, główny koordynator ds. współpracy strategicznej w Biurze RPO rozmawiał w niej z Łukaszem Jakubowskim ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej i Marcinem Sośniakiem z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Uczestnicy debaty zauważyli, że adresatami mowy nienawiści bardzo najczęściej padają grupy mniejszościowe, takie jak cudzoziemcy i przedstawiciele mniejszości narodowych. Ich odrębne od większości społeczeństwa cechy leżą u podstawy niechęci, która często przeradza się w agresywne wypowiedzi w przestrzeni publicznej.
Mowa nienawiści, jak podkreślili eksperci, często jest napędzana nieprawdziwymi informacjami. Fałszywe informacje na tematy takie jak rzekome przestępstwa popełniane przez członków grupy lub otrzymywanie przez nich niesprawiedliwych przywilejów prowadzą do powstania nieprzychylnych nastrojów mogą prowadzić do hejtu. Zjawisko to jest tym trudniejsze do kontroli, że wiadomości podawane w mediach społecznościowych rozchodzą się błyskawicznie, a nie zawsze istnieje możliwość skutecznego zdementowania kłamliwych informacji.
Tymczasem, jak podkreślili uczestnicy debaty, nasilenie zjawiska hejtu w przestrzeni publicznej może prowadzić do normalizacji nienawiści, co z kolei staje się zaproszeniem do poważniejszych form przemocy.
Na koniec dnia odbyła się debata o cyberprzemocy. W moderowanej przez Agnieszkę Szmajdzińską – naczelniczkę Wydziału ds. Praw Migrantów i Mniejszości Narodowych w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze RPO – debacie wzięli udział Marika Kabacińska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Łukasz Jakubowski ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej i Marta Wojtas z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
#PolAndRock2023