7.6 C
Warszawa
16 listopada, 2024, 15:33
MigranciwPolsce.pl
W kobiecym organizmie codziennie zachodzą setki różnych procesów. Nie tylko w układzie trawiennym, a...

W kobiecym organizmie codziennie zachodzą setki różnych procesów. Nie tylko w układzie trawiennym, a…


W kobiecym organizmie codziennie zachodzą setki różnych procesów. Nie tylko w układzie trawiennym, ale też hormonalnym i rozrodczym. W trakcie miesięcznego cyklu zachodzą zmiany wpływające na nasze ciała i emocje. Menstruacja? To fascynujące!

Każda z nas mniej więcej co miesiąc przez kilka dni krwawi. Co wtedy robimy? Kupujemy tampony, wkładki, podpaski i inne środki higieniczne. Czasami zostajemy w domu z powodu bólu, a gdy się dobrze czujemy – funkcjonujemy tak jak zawsze. Oprócz tego notujemy w kalendarzu lub smartfonie datę rozpoczęcia menstruacji, a także rozmawiamy z koleżankami, wymieniając się doświadczeniami. Czas skończyć z przekonaniem, że okres to temat tabu.

Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz – menstruacyjnej, folikularnej, owulacyjnej i lutealnej. Faza menstruacyjna rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia. Dochodzi wtedy do złuszczania się nabłonka macicy zwanego endometrium. Faza folikularna charakteryzuje się obniżonym poziomem hormonów – w tym przypadku progesteronu i estrogenu. Wtedy w jajnikach dojrzewają tzw. pęcherzyki Graffa, czyli “ścianki” zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Po pęknięciu pęcherzyka można zajść w ciążę. W kolejnej fazie, owulacyjnej poziom hormonów wzrasta. Kiedy macica przygotowuje się do ciąży, jej wewnętrzna wyściółka zwana endometrium zaczyna gęstnieć. Następnie dzieli się i pokrywa splotem naczyń krwionośnych. Dzięki temu może przejąć zapłodnioną komórkę jajową. W ostatniej fazie, lutealnej pęknięty pęcherzyk Graffa przekształca się w ciałko żółte, a jego komórki zaczynają produkować progesteron i estrogen. Jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę, endometrium złuszcza się i wtedy następuje krwawienie.

Cały artykuł był publikowany na takdlapodpasek.wp.pl. Przeczytacie go także na naszej stronie: https://kulczykfoundation.org.pl/menstruacja/artykuly/Nasze_Ciala_Niesamowite_Maszyny




Żródło materiału: KULCZYK FOUNDATION

Polecane wiadomości

Skip to content