7.6 C
Warszawa
16 listopada, 2024, 14:23
MigranciwPolsce.pl
Nastolatek z niepełnosprawnością intelektualną przez 63 przypięty pasami do łóżka na korytarzu szpit...

Nastolatek z niepełnosprawnością intelektualną przez 63 przypięty pasami do łóżka na korytarzu szpit…


Nastolatek z niepełnosprawnością intelektualną przez 63 przypięty pasami do łóżka na korytarzu szpitala.⚠️

Sytuacja miała miejsce w Poznaniu. Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w Wielkopolsce wykazał wiele nieprawidłowości.

“Jedno z ustaleń kontroli dotyczyło nieprzestrzegania zasad obowiązujących przy stosowaniu środków przymusu bezpośredniego, czyli działań stosowanych wbrew woli osób z zaburzeniami psychicznymi. Przymus bezpośredni stosowano wobec pacjentów niemal wyłącznie w formie unieruchomienia. W Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera badane sprawy dotyczyły m.in. przypadków unieruchomień trwających nieprzerwanie przez co najmniej 100 godzin. Wśród nich w połowie przypadków przymus bezpośredni trwał od 160 do 1413 godzin (63 dni). Pacjenci ci spędzili w unieruchomieniu od 70% do 99% czasu hospitalizacji, a unieruchomienie stosowane było wielokrotnie.” – możemy przeczytać na stronie epoznan.pl (link w komentarzu).

Problemem są też braki kadrowe czy to, że nie ma jasnych procedur postępowania w sytuacjach agresji i autoagresji.

Raport dotyczy Wielkopolski, ale z rozmów z osobami zwracającymi się do nas po wsparcie, wiemy, że w całej Polsce w psychiatrii dzieje się bardzo źle.

Przytoczone w raporcie liczby są ważne, jednak nie zapominajmy o ludziach, którzy się za nimi kryją. Wyobrażacie sobie, że w ten sposób traktowany jest Wasz syn, rodzic albo siostra?

⁉️ Jak wyglądają Wasze doświadczenia w tych tematach? Czujecie się pozostawieni sami sobie z dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym, który ma problemy psychiatryczne?

⚠️☎️📲
Jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy, zwróćcie się po bezpłatną pomoc:

☎️ Całodobowa linia wsparcia z czatem i telefonem, prowadzona przez Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222
☎️ Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (całodobowy, 7 dni w tygodniu): 116 111
☎️ Kryzysowy Telefon Zaufania prowadzony przez Instytut Psychologii Zdrowia przy Polskie Towarzystwo Psychologiczne (godz. 14–22, pn-nd, oprócz świąt): 116 123
☎️ Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia (całodobowy): 800 120 002
☎️ Całodobowy telefon zaufania dla każdego: 815 346 060

➡️ Pomocne może się też okazać skierowanie do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W komentarzu zostawiamy listę takich ośrodków w poszczególnych miastach.

➡️ Tym, którzy mierzą się z trudnymi zachowaniami bliskiej osoby w spektrum, gorąco polecamy kontakt z Fundacja Prodeste.
📲 Zachęcamy też do dzwonienia na naszą bezpłatną linię wsparcia dla bliskich osób z niepełnosprawnością:
☎️ + 48 123786798
(grafik dyżurów znajdziecie na naszej stronie – link w komentarzu)
oraz do przyłączania się do grup wsparcia
👱‍♀️👩‍🦱👩‍🦳👨‍🦳🧕💪.

Na ten moment działa 9 grup – wkrótce ruszą kolejne. Zamierzamy również uruchomić konsultacje indywidualne.

⚠️➡️ Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskiego możesz do nas napisać na: 👇👇
kontakt@stowarzyszeniemudita.pl

Nikogo nie zostawiamy bez odpowiedzi! 💜🌈




Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Polecane wiadomości

Skip to content