4.4 C
Warszawa
15 listopada, 2024, 08:20
MigranciwPolsce.pl
Wybory w Polsce są niedostępne dla osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami. Ogranicza ...

Wybory w Polsce są niedostępne dla osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami. Ogranicza …


⛔️ Wybory w Polsce są niedostępne dla osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami. Ogranicza to prawa wyborcze ponad 10% społeczeństwa! (Tyle osób ma w Polsce orzeczenie o niepełnosprawności).

👩‍🦼 Dotarcie na wybory utrudniają bariery architektoniczne, takie jak np. dziura w chodniku, brak podjazdu dla wózka czy brak niezbędnego transportu. Informacje o dostępnych udogodnieniach, transporcie czy alternatywnych metodach głosowania docierają do zainteresowanych za późno lub wcale.

🙋‍♂️ Głusi mają trudność ze śledzeniem debat wyborczych z powodu braku tłumaczenia na język migowy materiałów wyborczych.
👩‍🦱 Dla osób z niepełnosprawnością wzroku poza zasięgiem jest treść wyborczych materiałów wizualnych.
👨 Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują treści napisanych w sposób zrozumiały dla nich.

👉“Gdy w telewizji nie ma ani napisów, ani tłumacza polskiego języka migowego – nie mogę podejmować własnych decyzji. Skąd mam wiedzieć, co mówią politycy” – Bartosz Marganiec, aktywista na rzecz praw Głuchych.
👉“Dla osób z niepełnosprawnością wzroku wszelkie obrazy są niedostępne. Trzeba nam je opowiedzieć. Komitety wyborcze proszę, aby udostępniły nam wizualną część kampanii wyborczej: plakaty, symbole, spoty wyborcze” – Robert Więckowski Fundacja Kultury bez Barier.

❗️Art. 29 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że osoby z niepełnosprawnościami mają takie samo prawo jak inni do udziału w polityce i w życiu publicznym. Chcą głosować i być wybieranymi do różnych władz. Tymczasem według Rzecznika Praw Obywatelskich 80% lokali wyborczych w Polsce i ich otoczenie nie spełnia wymagań dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (dane z 2019 r.)

❗️77% obywateli z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami w Polsce deklaruje, że chciałoby osobiście oddać głos w lokalu wyborczym. Jednocześnie co piąta z nich przyznała, że nie brała udział w głosowaniu.

❗️Odpowiadając na te problemy, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystosowało apel do instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, komitetów wyborczych i obywateli.

Główne postulaty:

👉 Osoby z niepełnosprawnościami wśród kandydatów na posłów i senatorów. Nic o nas, bez nas!
👉 Materiały o programach komitetów wyborczych i kandydatach dostępne dla osób z różnymi potrzebami.
👉 Informacje o uprawnieniach przysługujących osobom z niepełnosprawnościami i wyjaśnienia, jak z nich korzystać.
👉dostępne lokale wyborcze
👉 uważność na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w trakcie głosowania.

Podpisz apel #WyboryDostepneDlaWszystkich (linki do apelu – również w Polskim Języku Migowym – znajdziecie w komentarzach)




Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Polecane wiadomości

Skip to content