Chcemy przekonać Was, że Polski Język Migowy jest piękny! 🦋🦋🦋🦋
👉 W Polsce jest pół miliona g/Głuchych współobywateli (czyli troszkę więcej niż ile liczy sobie populacja Gdańska).
👉 Odsetek osób z niedosłuchem (od I do IV stopnia) w Polsce wyliczono na 16 %, co odpowiada około 6 milionom osób (czyli troszkę więcej niż ile liczy sobie populacja Słowacji) .
💁♀️ Głusi tworzą mocną społeczność i ciekawa kulturę, a głównym problemem i barierą dla wielu z nich jest to, że osoby słyszące nie znają Polskiego Języka Migowego. Nie jesteśmy (bardzo) naiwni i nie wierzymy, że wszyscy nagle zaczną migać w Polskim Języku Migowym, ale gorąco zachęcamy do zainteresowania się tym językiem. 👌
Uważamy, że w szkołach podstawowych powinny być chociaż podstawy Polskiego Języka Migowego, tak jak znajduje się miejsce na język angielski, hiszpański czy niemiecki. Jesteśmy pewni, że wszyscy na tym skorzystamy 💗.
👩🏫Na początek przygody z językiem migowym zapraszamy Was do zapoznania się z migobookami, które powstały w pandemicznym lockownie, w ramach projektu “Scenariusze na Dobry Czas”.
🥰 Chcąc umilić czas znajomym dzieciom, poprosiliśmy przyjaciół o napisanie bajek poruszających temat różnorodności 🌈👩🦯🧑🦼. Na podstawie tych tekstów powstały również audiobooki i migoobooki w PJM w interpretacji wspaniałej Głuchej tłumaczki Judyty Koper.
👉 Wszystkie słuchowiska i bajki w PJM dostępne są na YT projektu (link w komentarzu)
🍀 Przypominamy również o naszym webinarze. Nie tylko o języku migowym, ale też o kulturze g/Głuchych opowie aktywistka – Natalia Siuchta.
⏱Zarezerwujcie sobie czas 23 września o godzinie 18:00, bo takie spotkanie to sztos! Nie trzeba się zapisywać, wystarczy tu wejść – spotkanie odbędzie się w formie LIVE.
🍀 Niepełnosprawność bliskiej osoby jest łatwiejsza, gdy otaczają ją mocne sieci wsparcia. Pomóż nam je tworzyć bezpośrednio lub dorzuć się do zrzutki, z której realizujemy nasze działania.
🫶 https://zrzutka.pl/z/stowarzyszeniemudita