Dzisiaj mamy dla Was kilka kulturalnych polecajek, związanych z kulturą g/Głuchych i PJM! 🧏🏽♀️🧏🙌
📚KSIĄŻKI 📚
🔹 “Głusza” – Anna Goc, Wydawnictwo Dowody
Pełna wyczucia i empatii reporterska podróż przedstawiająca kulturę i problemy osób Głuchych. Tegoroczna nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego.
🔹“Maluj Migiem” – Klaudia Wysiadecka, Wydawnictwo: Muzeum Śląskie
O Głuchych artystach dla dzieci, a jednocześnie mnóstwo pomysłów na własną ekspresję, z pięknem języka migowego w tle.
🔹“Zobaczyć głos” – Oliver Sacks, Zysk i S-ka Wydawnictwo
Oliver Sacks był amerykańskim neurologiem (chciałoby się napisać antropo-neurologiem). W swoich książkach jak nikt inny przedstawia piękno i bogactwo neuroróżnorodności, bez wpadania w idealizację i pomijania trudności. Jeśli kogoś interesuje świat Głuchych i problemy, z którymi się mierzą – rozwój szkolnictwa, historia walki o uznanie języka migowego – zdecydowanie polecamy. Szkoda, że książka jest już lekko zdezaktualizowana – rozwój kultury i świata Głuchych w tej książce kończy się na późnych latach ‘80 – przydałaby się aktualizacja, uwzględniająca sytuację w 2023 r. Przez ponad 30 lat znacznie zmieniła się chociażby dostępność języka migowego w miejscach publicznych (chociaż nadal nie zawsze jest różowo). Rozwój technologii i media społecznościowe również mocno wpływają na poprawę sytuacji osób Głuchych.
🔹Powiedz to w mig – Rasa Jančiauskaitė, Wydawnictwo Dwie Siostry
Sześć autobiograficznych historii osób Głuchych zaciekawią kulturą i sytuacją całej społeczności Głuchych nawet najmłodszych czytelników. Lekturę dopełnia wiele informacji o języku migowym oraz zapadające w pamięć, dowcipne, pełne ekspresji ilustracje.
🔹Papierowy Smok – Żaneta Bartoszek
Książka dla dzieci w języku migowym
Pomysł napisania bajki dla dzieci Głuchych i słaboszycych narodził się podczas praktyk autorki w czasie studiów z surdopedagogiki. Okazało się, że na polskim rynku brakuje książek dla takiego czytelnika. Język polski, także w formie pisemnej, jest przecież dla Głuchych językiem obcym. Książka będzie ciekawą pozycją ni tylko dla dzieci Głuchych, ale również słyszących. Poprzez niezwykłe przygody Głuchej Uli i jej brata, autorka zachęca czytelników do nauki języka migowego. Książka posiada mini słowniczek języka migowego.
➡️ Pozycję mogą bezpłatnie zamówić organizacje oraz placówki działające na rzecz dzieci Głuchych i słabosłyszących.
🎭WYDARZENIA🎭
📍 7 października Centrum Kultury Podgórza i Grupa MIGAWKIzapraszają na Noc poezji migowej w Krakowie
VI Noc Poezji Migowej. Wisława Szymborska
📍 29, 30 września i 1 października Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zapraszają na performance: Kto zabił Język Migowy
👌4 i 5 października Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na PJM po wystawie “Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”:
https://fb.watch/nbL0QNKNVZ/
👌Zachęta Miga to cykl spotkań na aktualnych wystawach w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, prowadzony w polskim języku migowym – warto sprawdzać terminy.
🧏♂️🧏🏼♀️Coraz więcej muzeów, galerii i innych miejsc zapewnia dostępność dla osób Głuchych, poprzez spotkania w PJM albo udostępniając pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.
Warto sprawdzić ofertę w Waszej okolicy.
🎥 FILM 🎥
🔸 Rozumiemy się bez słów (2014), reż: Erica Lartigau.
Francusko-belgijski komediodramat, opowiadający historię slyszącej nastolatki, która wychowała się w Głuchej rodzinie i właśnie zamierza wziąć udział w konkursie wokalnym.
🎙️Z YOUTUBE 🎙️
🔸Rozmowa “Świat Osób Głuchych” (o Głuchych i PJM) z Iwona Cichosz, która jest głuchą aktorką, tłumaczką PJM i działaczką na rzecz społeczności Głuchych. Została Miss Świata Głuchych 2016 i wzięła udział Tańcu z Gwiazdami.
🔸 Film o społeczności i kulturze Głuchych, przygotowany przez MigaMy: https://youtu.be/MQsAWOCZi84
🔸 Film dokumentalny “Oczami głuchego”
✅ Czytaliście którąś z książek lub oglądaliście film? A może macie do polecenia coś jeszcze? Dajcie znać w komentarzach!
Będziemy też wdzięczni za udostępnienia. 🙂