Według nowych analiz UNICEF katastrofy klimatyczne doprowadziły w ciągu sześciu lat do przesiedlenia ponad 43 mln dzieci w 44 krajach. Oznacza to ok. 20 tys. takich przypadków dziennie. To właśnie przesiedlenia, konsekwencje zmian klimatu, ubóstwo, brak dostępu do bezpiecznej wody i opieki medycznej oraz rozwijające się konflikty są głównymi przyczynami występowania głodu na świecie.
Dłuższe lub krótsze przesiedlenia wynikające z niestabilności pogodowej zwiększają skalę potencjalnego zagrożenia dla dzieci. W takich okolicznościach znacznie wzrasta prawdopodobieństwo oddzielenia dzieci od rodziców lub opiekunów. W efekcie najmłodsi są bardziej zagrożeni wykorzystaniem czy nadużyciami lub mogą stać się obiektem handlu dziećmi. Zakłócony jest też dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, co powoduje zwiększone narażenie na choroby i brak dostępu do niezbędnych szczepień . To właśnie przesiedlenia oraz konsekwencje zmiany klimatu, a także ubóstwo, brak dostępu do bezpiecznej wody i opieki medycznej oraz rozwijające się konflikty zbrojne są głównymi przyczynami występowania głodu na świecie
Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska
© UNICEF_UNI361793_Sobecki VII Photo
© UNICEF_UNI361730_Sobecki VII Photo
W związku z tym UNICEF Polska rozpoczyna w najbliższym czasie kampanię, mającą na celu pozyskanie środków na walkę z głodem w krajach najmocniej dotkniętych kryzysem żywnościowym.