5.9 C
Warszawa
15 listopada, 2024, 22:56
MigranciwPolsce.pl

Dlaczego nie warto brać udziału w referendum?#⃣ 1. Nie warto odpowiadać na pytania, które zostały za…


📣 Dlaczego nie warto brać udziału w referendum?📣

#️⃣❌ 1. Nie warto odpowiadać na pytania, które zostały zadane tylko po to, by zyskać poparcie dla swoich już podjętych lub zrealizowanych, decyzji.

Przykład – zapora na granicy polsko-białoruskiej.
Nikt nie pytał polskiego społeczeństwa czy zgadza się na wybudowanie płotu na granicy – przed jego budową, która kosztowała 1,6 mld zł. Była to nieprzemyślana decyzja: żaden płot i żaden mur nie zatrzyma ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia, sprawia jedynie, że ich droga staje się jeszcze bardziej niebezpieczna.

❌ 2. Są kwestie, które nie podlegają referendum – takie jak np. podstawowe prawa człowieka oraz pytania, na które nie warto odpowiadać – bo są tendencyjne i zawierają nieprawdziwe informacje.

Przykład – pytanie o „przymusową relokację”.
Polska nie decyduje autorytarnie o prawie europejskim, podobnie jak żaden inny kraj. Przepisy tworzone są przez wszystkie państwa członkowskie. Wokół rozporządzenia o zarządzaniu migracją i azylem, bazującym na mechanizmie solidarnościowym, dyskusja w UE toczy się już od ponad 3 lat. Polska miała czas na negocjacje i propozycje zmian. Do przegłosowanie tego rozporządzenia w UE potrzebna jest zgoda 15 państw reprezentujących 65% populacji UE.

Kto będzie relokowany? Osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową zgodnie z prawem unijnym i polskim, które będą już legalnie przebywać na terytorium UE. W 2022 r. najwięcej wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyli obywatele(-lki) Syrii, Afganistanu, Turcji, Kolumbii oraz Wenezueli.

Oprócz samej relokacji mechanizm solidarnościowy przewiduje 2 inne formy wsparcia: wsparcie finansowe lub inne np. wsparcie personelu w państwie obciążonym czy dostarczenie tam potrzebnego sprzętu.

Kogo dotyczy mechanizm solidarnościowy? Jest duża szansa, że to m.in. Polska będzie korzystała ze wsparcia innych państw na podstawie tego rozporządzenia – jesteśmy państwem granicznym unii oraz państwem graniczącym z objętą wojną Ukrainą, a od ponad 2 lat na naszej granicy z Białorusią trwa kryzys humanitarny.

❌ 3. Referendum w takim kształcie nie powinno mieć miejsca w żadnym demokratycznym państwie.

Motywowane politycznie, przeprowadzone na nierównych zasadach, oparte na nieprawdziwych informacjach i manipulacji referendum nie może decydować o rzeczywistości, w której żyjemy.

❗️Jak nie brać udziału referendum – wystarczy, że odmówisz przyjęcia karty i poprosisz o odnotowanie tego faktu przy swoim nazwisku.

Więcej informacji znajduje się na naszej stronie www.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content