🔵Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć jest członkiem European Network on Statelessness – Europejskiej Sieci ds. Bezpaństwowości🔵
👉Dzisiaj przedstawiamy wam „Statelessness Index” czyli „Indeks Bezpaństwowości”
👉Indeks bezpaństwowości to narzędzie porównawcze, które ocenia prawo, politykę i praktykę krajów europejskich w zakresie ochrony bezpaństwowców oraz zapobiegania i ograniczania bezpaństwowości w świetle międzynarodowych norm i dobrych praktyk. Jest to narzędzie stworzone z myślą o społeczeństwie obywatelskim, rządach, badaczach, mediach i innych zainteresowanych osobach, w tym bezpaństwowcach i ich społecznościach. Indeks został opracowany i prowadzony przez Europejską Sieć ds. Bezpaństwowości (ENS) we współpracy z lokalnymi partnerami.
👉Według stanu na marzec 2023 r. Indeks zawiera dane porównawcze dla 30 krajów: Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Mołdawii, Czarnogóra, Norwegia, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Ukraina.
👉Indeks pozwala użytkownikom szybko zrozumieć, które obszary prawa, polityki i praktyki mogą zostać udoskonalone przez Państwa, a które można uznać za przykłady dobrych praktyk w zakresie rozwiązywania problemu bezpaństwowości. Jest zatem nieocenionym narzędziem do dzielenia się dobrymi praktykami i podnoszenia świadomości lub skupiania wsparcia na obszarach wymagających poprawy.
👉ENS współpracuje ze swoimi członkami i partnerami nad opracowaniem Indeksu i chętnie przyjmuje wszelkie uwagi od jego użytkowników na dowolny temat. Zależy nam, aby narzędzie było jak najbardziej przydatne. ENS zamierza w przyszłych latach zwiększać zasięg Indeksu i stopniowo wprowadzać tłumaczenia profilu każdego kraju na język narodowy. Już teraz możecie sprawdzić jaką ocenę Indeks przyznaje Polsce, a także jakie są szczegółowe elementy brane pod uwagę podczas określania warunków traktowania bezpaństwowców w danym kraju.
#statelessnessweek #stateless #refugees #uchodźcy #pomocprawna #prawaczłowieka #humanrights