Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenie Kongres Kobiet i członkini kapituły konkursu „RównoWaga”:
Wśród pięciu obszarów konkursu „RównoWaga”, w których badaliśmy, na ile zgłoszone firmy są prokobiece i prorównościowe, nieprzypadkowo znalazł się ten, który nazwaliśmy „polityka i mechanizmy równości”. Poprzez pytania w ankiecie konkursowej dotyczące tego obszaru staraliśmy się pokazać firmom nie tylko, na czym on polega, ale też, jak duże ma znaczenie dla wyrównywania zawodowych szans kobiet.
Na razie wiele firm sięga tu po działania ad hoc, organizując różne akcje z okazji 8 marca lub też inne pojedyncze i punktowe aktywności na rzecz kobiet, np. możliwość pracy z domu. Według nas takie dorywcze inicjatywy nie spełniają swojego zadania. Do wprowadzenia w firmie systemowych rozwiązań i realnych zmian w czterech pozostałych obszarach (rozwój i szkolenia, równowaga praca–dom, równe płace i zdrowie kobiet) niezbędna jest stabilna polityka oparta na jasno określonych, konkretnych celach, a także przemyślany zestaw rozwiązań prorównościowych. Bardzo ważne są też wytyczne dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu seksualnemu – wraz z narzędziami wpisanymi w politykę równości.
Wprowadzenie polityki i mechanizmów wymaga jednak „woli politycznej”, czyli uznania równości za długookresowy priorytet przez kierownictwo firmy. Powinna być ona nieodłącznie związana z DNA firmy i tak postrzegana zarówno przez jej pracowników i pracowniczki, jak też przez szeroką opinię publiczną.
Bez polityki i związanych z nią mechanizmów równości inicjatywy podejmowane w tych czterech obszarach są zwykle mało stabilne, gdyż zależą od tego, kto o nich decyduje.
Cały artykuł z opinią Ewy Rumińskiej-Zimny został opublikowany na rp.pl. Przeczytacie go także tu:
https://rownowaga.org.pl/aktualnosci/kobiety-na-rynku-pracy-rownosc-plci-w-firmach/