6.9 C
Warszawa
16 listopada, 2024, 13:35
MigranciwPolsce.pl

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało wiele uchodźców i uchodźczyń z niepeł…


Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało wiele uchodźców i uchodźczyń z niepełnosprawnością. Oprócz wszystkich wyzwań związanych z przybyciem do obcego kraju, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie natykają się na dodatkowe trudności związane, m.in.: z uznaniem ich orzeczeń o niepełnosprawności, dostępem do sprzętu medycznego i rehabilitacji czy integracją i wejściem na rynek pracy.

💬O tych i innych wyzwaniach, oraz możliwych rozwiązaniach, rozmawialiśmy w ramach seminarium „Przyjmowanie i integracja społeczna oraz aktywizacja zawodowa uchodźców z Ukrainy z niepełnosprawnością: diagnoza sytuacji i możliwe rozwiązania”, współorganizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w ramach projektu KOMPLEKS.

Nasze stowarzyszenie reprezentowane było przez radczynię prawną Zuzannę Kaciupską, która przybliżyła uczestnikom(-czkom) sytuację prawną osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy, które przybyły do Polski. Zwróciła uwagę między innymi na:
🔸 trudności uchodźców(-czyń) z uzyskaniem orzeczeń o niepełnosprawności, związane z brakiem uznawalności dokumentów potwierdzających niepełnosprawność wydanych w ramach systemu ukraińskiego,
🔸 możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową – plusy i minusy tego rozwiązania oraz różnice wynikające ze specustawy i uprawnień przysługujących uchodźcom(-czyniom) w trakcie procedury o udzielenie ochrony międzynarodowej.

***
Projekt Kompleks – Kompleksowe wsparcie osób o specjalnych potrzebach w polskim systemie zarządzania migracją – którego liderem jest International Centre for Migration Policy Development (ICMPD), a partnerami Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Polskie Forum Migracyjne oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców, jest dofinansowany z programu “Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Skip to content