-1.3 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 22:49
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Zaostrzający się konflikt w Darfurze zagraża życiu 5 mln dzieci

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy walk w Sudanie liczba rannych i zabitych dzieci w Darfurze wzrosła ponad pięciokrotnie w porównaniu do całego 2022 r. Eskalacja kryzysu humanitarnego w regionie oznacza, że zagrożone jest życie co najmniej 5 mln dzieci, które muszą mierzyć się z przemocą, niedożywieniem, przesiedleniami, brakiem edukacji i dostępu do podstawowych usług zdrowotnych i sanitarnych.

Od wybuchu wojny 15 kwietnia w kraju zgłoszono ponad 3 130 przypadków poważnego naruszenia praw dzieci, a co najmniej połowa z nich miała miejsce w Darfurze. Ograniczony dostęp do informacji i możliwości ich weryfikacji oznacza, że ta liczba może być znacznie większa.

Sudan, a w szczególności Darfur, stał się prawdziwym piekłem dla milionów dzieci, a tysiące z nich są celem ataków etnicznych, zabijane, ranione, maltretowane i wykorzystywane. To musi się skończyć. Dzieci stale cierpią z powodu nowych aktów przemocy, podczas gdy ich rodzice i dziadkowie noszą blizny po atakach z lat wcześniejszych. Nie możemy pozwolić, by to się powtórzyło. Wszystkie strony konfliktu muszą przestrzegać prawa międzynarodowego i chronić dzieci oraz ludność cywilną. Dzieci potrzebują pokoju

– mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

© UNICEF_UNI430038_Mohamdeen

© UNICEF_UNI430038_Mohamdeen

Liczba poważnych naruszeń praw dziecka zgłoszona w Darfurze w ciągu ostatnich miesięcy stanowi wzrost o 450 proc. w porównaniu ze zweryfikowaną liczbą w całym roku 2022. Spośród wszystkich przypadków zabójstw i okaleczeń zgłoszonych w Sudanie, ponad połowa dotyczy dzieci w Darfurze. Na ten region przypada też ponad 48 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków przemocy seksualnej w kraju. Nadal otrzymujemy też niepokojące doniesienia o werbowaniu i wykorzystywaniu dzieci.
Najmłodsi w tym regionie poza przemocą narażeni są na niedożywienie – cierpi na nie ponad 1,2 mln dzieci poniżej 5. roku życia, a 218 tys. boryka się z ciężkim ostrym niedożywieniem. Bez pilnego leczenia i dostępu do usług ratujących życie wzrasta ryzyko ich śmierci.
Niedawne nasilenie walk doprowadziło również do znacznych przesiedleń w regionie – w Darfurze jest 1,7 mln nowych osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP), co stanowi prawie 40 proc. całkowitej liczby przypadków w kraju. Prawie połowa z nich to dzieci, które są narażone na zwiększone ryzyko nadużyć, przemocy, wykorzystywania i rozłąki z opiekunami.
© UNICEF_UNI454322_Tarig

© UNICEF_UNI454322_Tarig

Jednocześnie, w regionie niemożliwe jest świadczenie kluczowych usług zdrowotnych, sanitarnych i wodociągowych, ponieważ infrastruktura została uszkodzona lub kompletnie zniszczona. Prawie wszystkie szkoły na tym terenie zostały zamknięte.
We współpracy z miejscowymi partnerami dostarczamy do Darfuru materiały ratujące życie, wspieramy pracowników pierwszej linii i utrzymujemy podstawową infrastrukturę w celu zapewnienia krytycznych usług zdrowotnych, żywieniowych, wodnych, sanitarnych i edukacyjnych dla 2,2 mln dzieci i członków rodzin.
© UNICEF_UNI454378_Mohamdeen

© UNICEF_UNI454378_Mohamdeen

Należy jednak zrobić więcej, a przede wszystkim konieczne jest natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni. UNICEF ponawia swój apel do wszystkich stron zaangażowanych w konflikt o przestrzeganie międzynarodowych przepisów humanitarnych i praw człowieka, zaprzestanie poważnych naruszeń praw dzieci, zapewnienie nieskrępowanego dostępu do potrzebujących i usunięcie przeszkód biurokratycznych, które ograniczają szybkość i skalę działań wymaganą do dotarcia do milionów bezbronnych dzieci i rodzin w całym Sudanie.
Źródło: UNICEF POLSKA

Polecane wiadomości