-1.3 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 23:10
MigranciwPolsce.pl
powodz-pakistan

Pilne wsparcie humanitarne dla Pakistanu

IOM wzywa do pilnego międzynarodowego wsparcia humanitarnego dla Pakistanu

Widok z lotu ptaka na strefę dotkniętą powodzią w Pakistanie. Zdjęcie: IOM

Islamabad – Zastępca dyrektora generalnego ds. operacji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Ugochi Daniels, wyraził solidarność z rządem i ludnością Pakistanu oraz wezwał do pilnej międzynarodowej pomocy humanitarnej w sytuacji nadzwyczajnej po zniszczeniach spowodowanych bezprecedensowymi powodziami w jednej trzeciej kraj.

Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Pakistanie z IOM, Daniels podkreśliła rolę, jaką Organizacja jest gotowa odegrać w odpowiedzi na rosnące potrzeby spowodowane jedną z największych katastrof związanych ze zmianą klimatu w ostatnich latach.

„Rząd zareagował szybko, ale skala tej sytuacji nadzwyczajnej jest ogromna, a kraj potrzebuje wsparcia” – powiedział Daniels. „Podstawową potrzebą milionów poszkodowanych osób jest schronienie, a IOM mobilizuje się do wsparcia w oparciu o nasze doświadczenia w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w 2005 roku i powodzie w 2010 roku. Jesteśmy solidarni z mieszkańcami Pakistanu, zwłaszcza z Sindh i Sindh. Prowincje Beludżystanu najbardziej dotknięte tymi powodziami”.

Od połowy czerwca 2022 r. aż 33 miliony ludzi zostało dotkniętych srogą pogodą monsunową, która odnotowała opady o 67 procent powyżej normalnego poziomu. Burze i ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi, które mają poważny wpływ na ludzkie życie, mienie i źródła utrzymania oraz infrastrukturę.

Najbardziej dotkniętymi obszarami są południowe i centralne regiony kraju, szczególnie w Beludżystanie, Sindh i na południu prowincji Pendżab. Co najmniej 1162 osoby zginęły, a 3554 osoby zostały ranne. Uszkodzonych zostało ponad 1 057 388 domów, z czego 324 386 zostało całkowicie zniszczonych.

Ponadto uszkodzonych lub zniszczonych zostało 5063 km dróg, 243 mosty i 173 sklepy. Plony i zwierzęta gospodarskie zostały uszkodzone lub utracone. Skala i przerażające skutki tego przytłaczającego monsunu podkreślają znaczenie skutecznych systemów wczesnego ostrzegania oraz potrzebę nadania priorytetu rozwojowi odpornemu na zmianę klimatu. Inwestycje muszą rozpocząć się od pomocy humanitarnej i postępów w odbudowie, która sprzyja adaptacji do przyszłych katastrof klimatycznych.

Przemawiając z Islamabadu po powrocie z wizyty z Ahsanem Iqbalem Chaudharym, ministrem planowania, rozwoju i inicjatyw specjalnych oraz generałem dywizji Ahsanem Waqasem Kayani z National Disaster Management Authority (NDMA) do dotkniętych klęską prowincji Sindh i Beludżystan w dniu 31 sierpnia, Daniels przedstawił sama skala wymaganej odpowiedzi: „Nie chodzi tylko o powrót do domów. Cała gospodarka rolna upadła. Potrzebne będą znaczne inwestycje, aby przywrócić gospodarkę, środki do życia i odbudować to, co zostało naruszone lub utracone”.

IOM, wraz z rządem Pakistanu, Organizacją Narodów Zjednoczonych i innymi partnerami, odpowiada kompleksowym i skoordynowanym podejściem, aby odpowiedzieć zarówno na pilne potrzeby humanitarne, jak i przygotować grunt pod odbudowę poprzez rewitalizację gospodarczą oraz infrastrukturę i odbudowę schronień. Potrzeby, w kolejności priorytetów, to żywność, schronienie, zdrowie, woda i urządzenia sanitarne oraz środki do życia.

***

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

W Pakistanie: Vincent Matteau, tel.: +92 306 258 68 53, e-mail: vmatteau@iom.int

W Genewie: Safa Msehli, Tel. +41 79 403 55 26, e-mail: smsehli@iom.int

W Bangkoku: Itayi Viriri, tel.: +66659390934, e-mail: iviriri@iom.int

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Źródło: https://www.iom.int w języku angielskim

Polecane wiadomości