Publikacje nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” przez Instytut Wydawniczy „Książka i Prasa”:
1) Christian Kobluk „Zapiski czarnego Polaka”,
2) Zbigniew M. Kowalewski „Ukraińskie rewolucje”,
3) „Uwierz w festiwal. Aksjonormatywne wymiary współczesnych festiwali muzycznych w Polsce” (praca zbiorowa).
Noty o książkach:
1) Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie – czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Christian Kobluk – publicysta i specjalista ds. praw uchodźców.
2) Naród ukraiński ukształtował się w toku kolejnych rewolucji, poczynając od 1648 r. Książka ta jest o dwóch kolejnych ukraińskich rewolucjach narodowych, które wybuchły już w wiekach XX i XXI. Wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu, tak jak Rosja nigdy nie była jedna i niepodzielna, tak też nie było w 1917 r. i w latach następnych jednej i niepodzielnej rewolucji rosyjskiej. Równolegle do niej, oddzielnie od niej i w bardzo dramatycznych starciach z nią przebiegała rewolucja ukraińska. Kolejna już w niepodległej Ukrainie, ale niepodległość utwierdzająca, to rewolucja 2014 r. na Majdanie, przeciwko której Rosja najpierw napędziła kontrrewolucję, a następnie wszczęła wojnę.
3) Siedmioro autorek i autorów tej książki w latach 2019-2021 badało wartości niesione przez festiwale muzyczne. Zespołem kierował Waldemar Kuligowski, jeden z największych specjalistów od festiwali. Antropologiczne badania terenowe przeprowadzono kolejno na Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie (2019), Ostróda Reggae Festivalu, Pieśni Naszych Korzeni w Jarosławiu, Festiwalu Muzyki Etnicznej „Korzenie Europy” w Warszawie (wszystkie 2020), Rocku na Bagnie w Goniądzu, Pannonice w Barcicach i Jazzie nad Odrą we Wrocławiu (wszystkie 2021). Badacze dokonali również dwóch „rozpoznań” na Soudedicie w Łodzi (2020) oraz Pol’and’Rock Festivalu w Makowicach-Płotach (2021). Obserwowali, zrobili kilkaset ankiet i wywiadów.
Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ