2.1 C
Warszawa
27 grudnia, 2024, 21:08
MigranciwPolsce.pl
Niedawno przez media społecznościowe przeszła burza odnośnie słowa opiekun/opiekunka. Zdaniem niektó...

Niedawno przez media społecznościowe przeszła burza odnośnie słowa opiekun/opiekunka. Zdaniem niektó…


Niedawno przez media społecznościowe przeszła burza odnośnie słowa opiekun/opiekunka. Zdaniem niektórych osób z
niepełnosprawnością i ich sojuszników jest to słowo potencjalnie odbierające podmiotowość osobom z niepełnosprawnością.

⚠️ Jesteśmy całym sercem za mową inkluzywną, uważamy, że język tworzy rzeczywistość. Jednak uważamy, że w wielu sytuacjach nie ma lepszego słowa od właśnie Opiekun. Czy niestety częściej: Opiekunka.

‼️ Część osób z niepełnosprawnością wymaga nieustannego specjalistycznego lub po prostu uważnego wsparcia przez 24 godziny na dobę. Przez całe życie.

👉 29-letniej pani Asi, która ma niepełnosprawność intelektualną i padaczkę lekooporną z atakami co kilka minut, cały czas towarzyszy mama. Właściwie przez całą dobę, bo wraz z pełnoletnością zakończyły się opcje dziennego wsparcia dla pani Joanny.

👉 Opiekę nad 24-letnim Jędrzejem przejął jego brat. Musiał przy okazji zrezygnować z pracy bo autyzmowi Jędrka, towarzyszą zachowania zagrażające życiu, a żadna placówka nie chce przyjąć mężczyzny na dłużej.

👉15-letni Oskar z niepełnosprawnością sprzężoną na co dzień uczy się w szkole specjalnej, ale kiedy nasilają się jego trudne zachowania lub objawy niepokojące nauczycieli, jego mama rzuca wszystko i musi przyjeżdżać do syna.

Dążymy do świata, w którym to nie bliscy świadczą specjalistyczną pomoc oraz opiekę przez całe życie. Mogą pozostać mamą, ojcem, żoną, ale bliskie osoby otrzymują wsparcie asystentów, a także innych specjalistów (jeśli to konieczne).

Dokładamy do tego kierunku nasze cegiełki (np. przez wsparcie wytchnieniowe), jednak rzeczywistość jest taka, że cała odpowiedzialność i praca opiekuńcza spada na barki bliskich (oraz nie kończy się wraz z dzieciństwem), więc to oni stają się Opiekunami i Opiekunkami.

❓Czy Was też oburza to określenie? Korzystacie z niego, czy posługujecie się innymi słowami?
🤔A może warto byłoby wspólnie wypracować definicję Opiekunka, Opiekunki osoby z niepełnosprawnością?

Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami dnia Opiekunka/Opiekunki zapraszamy Was do wspólnej burzy mózgów. ➡️ Opiszcie w komentarzach Wasze definicje słowa Opiekunka/Opiekun. 🧐

📚Dwie najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy książką “Głusza” Anny Goc. Na komentarze czekamy do końca tygodnia.

Za egzemplarze książek dziękujemy Wydawnictwo Dowody 🙂



Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Polecane wiadomości