To jest podsumowanie tego, co powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo – której można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.
Zgodnie z najnowszymi danymi UNHCR, Agencji ONZ ds. zanotowano 360 procent0wy wzrost podróży morskich w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy w podobne podróże wyruszyło około 700 osób.
Wobec braku kompleksowej reakcji regionalnej na te niebezpieczne ruchy morskie, UNHCR ostrzega, że więcej ludzi umrze na pełnym morzu, pod obserwacją wielu państw nadbrzeżnych.
UNHCR odnotował alarmujący wzrost liczby ofiar śmiertelnych. Co najmniej 348 osób zginęło lub zaginęło na morzu w 2022 roku, co czyni go jednym z najbardziej śmiercionośnych lat od 2014 roku.
Około 3040 osób, które podjęły podróż morską, zeszło na ląd w 2022 r., głównie w Mjanmie, Malezji, Indonezji i Bangladeszu. Prawie 45 procent osób, które zeszły na ląd, to kobiety i dzieci.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2022 r. cztery łodzie z ponad 450 Rohingya zeszły na ląd w Aceh w Indonezji. Jedna łódź przewożąca ponad 100 Rohingya zeszła na ląd na Sri Lance. Istnieje obawa, że jedna łódź zatonęła na początku grudnia z około 180 osobami na pokładzie. Kilka łodzi, które wypłynęły w grudniu, pozostawało na morzu do końca roku.
Wezwania UNHCR kierowane do władz morskich w regionie w celu ratowania i wyokrętowania ludzi w niebezpieczeństwie pozostały bez echa, a wiele łodzi dryfowało przez tygodnie.
Większość łodzi wypłynęła z Mjanmy i Bangladeszu, podkreślając rosnące poczucie desperacji wśród Rohingya w tych dwóch krajach. Ci, którzy zeszli na ląd, donoszą, że podjęli te niebezpieczne podróże morskie, próbując znaleźć ochronę, bezpieczeństwo, zjednoczenie rodzin i środki do życia w innych krajach. Wśród nich są ofiary handlu ludźmi, dzieci bez opieki i oddzielone od rodzin oraz ofiary przemocy seksualnej i przemocy na tle płciowym.
Obecny kryzys w Zatoce Bengalskiej i Morzu Andamańskim jest kryzysem solidarności. Proces z Bali , forum dialogu politycznego, wymiany informacji i współpracy w zakresie przemytu ludzi, handlu ludźmi i związanej z nimi przestępczości międzynarodowej, odbędzie się w lutym na 8. posiedzeniu ministerialnym. UNHCR ponawia swój apel o szybkie poszukiwania i ratunek oraz sprowadzenie na ląd w bezpiecznym miejscu, a także o wsparcie dla krajów, w których wysadzani są uchodźcy Rohingya. Wzywamy kraje do podwojenia wysiłków na rzecz zapobiegania przemytowi ludzi i handlowi nimi.
Istnieje również potrzeba bardziej równomiernego rozłożenia odpowiedzialności humanitarnej między kraje w regionie, aby zapewnić, że reakcje w zakresie ochrony są przewidywalne, sprawiedliwe i trwałe.
Region i społeczność międzynarodowa muszą wspierać wysiłki na rzecz zajęcia się pierwotnymi przyczynami przesiedleń w Mjanmie/Birmie. Dopóki nie zostaną one rozwiązane, uchodźcy będą nadal podejmować niebezpieczne podróże w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt:
- W Bangkoku Babar Baloch, baloch@unhcr.org, +66 80 086 5611;
- W Genewie, Shabia Mantoo, mantoo@unhcr.org, +41 79337 7650
Zdjęcie Główne: Ganicki