9.4 C
Warszawa
19 grudnia, 2024, 09:49
MigranciwPolsce.pl
Centralna Rada Romów

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy romskiego pochodzenia

Projekt realizowany przez Centralną Radę Romów w Polsce jako partnera IOM pt: “Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy romskiego pochodzenia”.

Realizowany projekt zakłada wielopłaszczyznowe wsparcie dla Uchodźców z Ukrainy, którzy należą do romskiej grupy etnicznej. Centralna Rada Romów w Polsce działając we współpracy z IOM koordynuje wsparcie udzielane Romom– obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Projekt realizowany jest we współpracy Centralnej Rady Romów z Art Foundation Jaw Dikh, Romskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym Harangos i Stowarzyszeniem Integracyjnym Sawore.

Działania i rezultaty Projektu:
1. Romowie znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji, uciekający z Ukrainy, uzyskają dostęp do tłumaczeń ustnych i usług mediacji kulturowej;
2. Romowie znajdujący się w trudnej sytuacji, uciekający przed wojną otrzymają transport i dostęp do pomocy medycznej i psychologicznej zgodnie z potrzebami;
3. Urzędnicy i wolontariusze są w stanie zapewnić uchodźcom pochodzenia romskiego pomoc uwzględniającą kwestie kulturowe i uwzględnić w swojej pracy praktyki i polityki antydyskryminacyjne.

Dodatkowo w ramach projektu świadczone są usługi mediacji kulturowej, aby pomóc Romom w zaaklimatyzowaniu się w Polsce i odnalezieniu się w nowym środowisku.
Organizowane są zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dorosłych i dzieci, stwarzając tym samym dzieciom możliwość poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych znajomości, a dorosłym oderwania się od codzienności w ośrodkach recepcyjnych i zrozumienia polskiej kultury, poznania miast, w których mieszkają i polskiego stylu życia.
Od października 2022 r., po rozszerzeniu projektu Aneksem nr 1 Centralna Rada Romów organizuje zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, zarówno romskich, jak i ukraińskich, w szczególności przebywających w ośrodkach recepcyjnych, w tym zajęcia sportowe, plastyczne i językowe. Biorąc pod uwagę szczególną wrażliwą naturę Romów, często borykających się z trudnymi warunkami życia, ograniczonym dostępem do usług społecznych i medycznych oraz stygmatyzacją społeczną połączoną z wysiedleniem i niepewną przyszłością, projekt ten zapewni wsparcie ekspertów, w tym pomoc psychospołeczną i medyczną. Dodatkowo uchodźcy otrzymują wsparcie w postaci indywidualnych sesji doradztwa zawodowego służące jako przewodnik po polskim rynku pracy.

Projekt realizowany jest w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim.

Projekt rozpoczął się w dniu 23 maja 2022 r. Koniec projektu – 22 listopada 2022.
Aneks nr 1 podpisany w dniu 20 października 2022 roku rozszerzenie projektu o nowe aktywności i przedłużenie projektu do dnia 31 grudnia 2022 roku.
Aneks nr 2 podpisany w dniu 21 grudnia 2022 roku przedłużenie projektu do 31 marca 2023 roku.

Źródło: https://romowie.pl/

Polecane wiadomości