Dziś rosyjska waluta zaliczyła gwałtowny 9-procentowy spadek wobec dolara i euro i osiągnęła najniżs…


Jak donosi Biełsat:
Dziś rosyjska waluta zaliczyła gwałtowny 9-procentowy spadek wobec dolara i euro i osiągnęła najniższą wartość od marca 2022 roku, gdy Rosja napadła na Ukrainę.

Na rynku pozagiełdowym Forex kurs euro przekroczył już 120 rubli, a kurs dolara 114 rubli.

Ostatecznie wieczorem Bank Centralny ustanowił oficjalny kurs rubla na poziomie 108 rubli. Jednocześnie, by zaradzić spadkowi kursu rodzimej waluty, zapowiedział od jutra wstrzymanie zakupu walut obcych na rynku krajowym. Kurs rubla słabnie wobec dolara i euro od początku jesieni.

Jak podano w komunikacie prasowym regulatora, cytowanym przez niezależny portal Meduza, decyzja ta została podjęta „w celu zmniejszenia zmienności rynków finansowych” i jest realizowana „w ramach odzwierciedlania regularnych operacji Ministerstwa Finansów Rosji związanych z realizacją reguły budżetowej”.

Jednocześnie Bank Centralny będzie kontynuował sprzedaż walut obcych w ramach uzupełniania i wykorzystywania środków z Funduszu Dobrobytu Narodowego.

Decyzja o wznowieniu operacji na rynku walutowym zostanie podjęta przez regulatora „z uwzględnieniem sytuacji na rynkach finansowych”.

„Odłożone zakupy zostaną zrealizowane w ciągu 2025 roku” – ogłosił Bank Rosji.

Osłabienie rubla i reakcja rynku

Giełda Moskiewska, największy parkiet giełdowy w Rosji, wstrzymała handel dolarem i euro po wprowadzeniu sankcji przez Departament Skarbu USA w czerwcu. Po nałożeniu ograniczeń kluczową walutą na rosyjskim rynku walutowym stał się juan, który, według danych Banku Centralnego Rosji, odpowiada za 99 procent wszystkich transakcji na giełdzie. Jednak on również drożeje.

W ubiegły czwartek USA wprowadziły restrykcje wobec 50 rosyjskich banków. Tego dnia rubel spadł o ponad 5 proc. Zdaniem analityków osłabienie rubla wynika z „dużej niepewności geopolitycznej”, nadmiernej płynności oraz obaw, że amerykańskie sankcje wobec Gazprombanku doprowadzą do zmniejszenia napływu przychodów z eksportu gazu do Rosji – pisze Meduza. Według ekspertów jest to kluczowy bank, przez który na rosyjski rynek wpływały zachodnie waluty.

26 listopada minister finansów Anton Siłuanow określił obecny kurs dolara jako korzystny dla rosyjskich eksporterów. Albowiem im więcej waluty dostaje się za transakcję, tym więcej rubli trafia do rosyjskiego obiegu.

lp/ http://belsat.eu wg Meduza, R



#Dziś #rosyjska #waluta #zaliczyła #gwałtowny #9procentowy #spadek #wobec #dolara #euro #osiągnęła #najniżs..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Related posts

Kryzys w Naddniestrzu pokazuje, dlaczego nie warto ufać Kremlowi Prorosyjski re…

Jak do Rosji trafiają książki zakazanych autorów: “samizdaty” piątej, putinowski…

“Kolęda” po białorusku – tylko że zamiast księdza przychodzi milicjant Funkcjo…