Sztab Generalny WP w poniedziałek w mediach społecznościowych przypomniał informacje na temat operac…


Jak donosi Biełsat:
Sztab Generalny WP w poniedziałek w mediach społecznościowych przypomniał informacje na temat operacji “Śluza”, za pomocą której Białoruś przy współpracy z Rosją wywołały kryzys migracyjny na granicy z państwami Unii Europejskiej – Polską, Litwą i Łotwą.

– Dobrą wiadomością jest to, że znając mechanizmy potrafimy się obronić przed dezinformacją – podkreślono.

Według Sztabu Generalnego WP rozpoczęta w 2021 roku operacja była elementem poprzedzającym agresję przeciwko Ukrainie, która na pełną skalę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. – Białoruś i Rosja jako element planowanej agresji na Ukrainę, już rok wcześniej (2021) rozpoczęły na polskiej granicy “pierwszą fazę wojny”.

– Eksperci nazywają model inżynierii przymusowej migracji także “bronią D – Demograficzną” – podał sztab. – Wykorzystuje się tutaj dużą grupę cywili, najczęściej będących także ofiarami wprowadzenia w błąd co do intencji agresora, służą oni do związania sił zaatakowanego państwa i niemożności podjęcia innych działań obronnych. Presji migracyjnej towarzyszą także działania propagandowe i dezinformacyjne – wyjaśniono.

Białoruś i Rosja – podkreślił Sztab Generalny WP – “ukrywają, że są organizatorem i zarządcą tego procederu, a ruchy na granicy uznają za samoistne wydarzenia; na hybrydowe sprawstwo ataku, wskazują polskie służby i polski aparat polityczno-dyplomatyczny”.

Zdaniem Sztabu Generalnego już przed rokiem 2021 białoruskie służby i organizacje przestępcze równolegle zarabiały i na przemycie ludzi, i na unijnych dotacjach wypłacanych za ograniczanie nielegalnej migracji.

Według polskich wojskowych to na polecenie Moskwy proceder zmienił się w element wojny hybrydowej. W krajach arabskich podsycano potrzebę i możliwość wyjazdu za pomocą kampanii informacyjnej. Sprzedawano bilety na samoloty i miejsca w hotelach na Białorusi, jednocześnie obiecując, że granica z Unią Europejską jest otwarta.

Białoruskie państwowe biuro podróży Centrkurort we współpracy z irackimi biurami przyjmowało migrantów i wydawało im białoruskie wizy turystyczne.

– Migranci na granicy polsko–białoruskiej myślą, że są w Niemczech – podał Sztab Generalny WP.

Poinformowano również, że “szczególna oferta dotyczyła kobiet, starców i dzieci, w celu wywołania silnych emocji współczucia w polskim społeczeństwie (i dalej w opinii światowej mającej wywołać presję na Polskę)”.

W ocenie Sztabu Generalnego WP kulminacją działań była próba przedarcia się dużej grupy migrantów przez przejście w Kuźnicy niedaleko Sokółki na Podlasiu w połowie listopada 2021 roku.

– Migranci kolumnami byli kierowani ze wszystkich miejsc w Białorusi w to miejsce. Samodzielne zorganizowanie takiego marszu i wyposażenie osób nie jest możliwe – zwrócili uwagę wojskowi.

Z kolei nocą z 9 na 10 listopada 2021 r. na granicy polsko-białoruskiej przebywało około czterech tysięcy migrantów. To właśnie wtedy nastąpiła pierwsza próba siłowego przekroczenia granicy i “realna obrona przed wniknięciem do Polski tysięcy nielegalnych migrantów, a wśród nich dywersantów”.

W komunikacie napisano, że w lutym 2022 roku, gdy nastąpił atak Rosji na Ukrainę, Polska była wolna “od destabilizującego elementu dywersantów oraz problemów nielegalnych migrantów” i była “w stanie przyjąć rzesze prawdziwych uciekinierów wojennych z Ukrainy”.

Akcję ściągania na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, by wywołać kryzys migracyjny w Europie, jako pierwszy opisał w 2021 roku dziennikarz Tadeusz Giczan z białoruskiego opozycyjnego kanału Nexta. To operacja służb Białorusi pod kryptonimem “Śluza”. Giczan opisywał, jak pod pozorem wyjazdów na Białoruś, obiecując przerzut do Europy Zachodniej, reżim w Mińsku sprowadził tysiące migrantów. Potem przerzucał ich na granice państw UE, gdzie służby białoruskie zmuszały tych ludzi do nielegalnego przechodzenia przez granicę.

W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawi strategię migracyjną Polski na lata 2025-30. Prace nad nią prowadzone są w MSWiA. Dokument ma wyznaczać kierunek strategiczny Polski w zakresie migracji i polityki migracyjnej, a efektem prac nad strategią mają być projekty nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu. Jednym z elementów strategii ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

pj/belsat wg PAP



#Sztab #Generalny #poniedziałek #mediach #społecznościowych #przypomniał #informacje #temat #operac..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Related posts

Kryzys w Naddniestrzu pokazuje, dlaczego nie warto ufać Kremlowi Prorosyjski re…

Jak do Rosji trafiają książki zakazanych autorów: “samizdaty” piątej, putinowski…

“Kolęda” po białorusku – tylko że zamiast księdza przychodzi milicjant Funkcjo…