Jako organizacja pozarządowa walcząca od ponad 30 lat o prawa każdego dziecka do szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa, nie możemy przejść obojętnie wobec proponowanych zmian w przepisach ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Proponowane zmiany przepisów dotyczących zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl są sprzeczne z Konstytucją i wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi.
Z niepokojem przyjęliśmy, że do grup wrażliwych wpisano jedynie małoletnich bez opieki oraz kobiety w ciąży, a nie wszystkie dzieci oraz rodziny z dziećmi. Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka brak jest uzasadnienia dla niezaliczenia do grup wrażliwych wszystkich dzieci. Także forma, w jakiej według proponowanych zmian Straż Graniczna miałaby dokonywać oceny występowania, czy dana osoba spełnia warunki przynależności do grupy wrażliwej, budzą wątpliwości, czy będzie ona realnie stosowana.
Również niepokojące jest, w szczególności w kontekście dzieci i osób niesamodzielnych, uniemożliwienie cudzoziemcom składania wspólnego z bliskimi (małżonkiem, dziećmi) wniosku o ochronę międzynarodową. Takie zmiany są naruszeniem Konwencji o prawach dziecka, w szczególności art. 3, który zobowiązuje Państwa-Strony, we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, do jak najlepszego zabezpieczania interesów dziecka.
Proponowane rozwiązanie narusza także art. 8 Konwencji, nakazujących Państwom-Stronom poszanowanie do zachowania tożsamości i stosunków rodzinnych oraz art. 9 Konwencji, zakazujący oddzielania dziecka od rodziców wbrew jego woli, z wyłączeniem przypadków podlegających nadzorowi sądowemu.
W związku z powyższym, mimo braku oficjalnym konsultacji społecznych, przesyłamy nasze stanowisko do MSWiA i wzywamy projektodawcę do modyfikacji proponowanych zmian w przepisach o udzielaniu ochrony międzynarodowej na terenie Polski, aby nie naruszały praw dzieci.
#Jako #organizacja #pozarządowa #walcząca #ponad #lat #prawa #każdego #dziecka #do..