Uwodzenie w sieci jest realnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Jak zapewnić…


Uwodzenie w sieci jest realnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Jak zapewnić im bezpieczeństwo?

Młodsze dzieci trzymajmy z daleka od mediów społecznościowych. Ograniczenie 13+ naprawdę jest ważne i powinnością rodziców jest stanie na jego straży! Gdy nie ma możliwości kontraktu ze sprawcą – nie ma zagrożenia.

Ale co z nastolatkami, dla których komunikacja w sieci, poznawanie ludzi online, zainteresowanie relacją romantyczną, seksualnośc*ą, seks*m są naturalne, normatywne?

Rozmawiaj z dziećmi o seksu*lności, relacjach romantycznych, o podmiotowości.
Młodym ludziom często brakuje wiedzy i wzorców dotyczących dobrych i pozytywnych relacji. Dlatego potrzebują się nauczyć, jakie zachowania są przemocą lub manipulacją i nie powinny się wydarzać w relacjach. Porozmawiaj z młodymi osobami o zasadzie czerwonego i zielonego światła.

Zielone światło dotyczy zachowań, które sprawiają, że w relacjach z innymi czujemy się bezpieczni, doceniani, ważni. To m.in. szacunek, zaufanie, szczerość, ciekawość drugiej osoby, otwartość na drugą osobę i jej opinie, poczucie równości w relacji. W zdrowej relacji czujemy, że możemy wybierać i dokonywać wyborów zgodnie z tym, czego chcemy.

Czerwone światło dotyczy negatywnych relacji, w których możemy czuć się zmuszani do robienia rzeczy, z którymi nie czujemy się komfortowo. Ktoś może domagać się od nas dowodów miłości, grozić, że jeśli nie zrobimy tego, czego chce, nie będzie się z nami przyjaźnił, zrobi sobie krzywdę.; wyzywać nas, krytykować, kontrolować, być zazdrosnym etc. W toksycznych relacjach możemy czuć wstyd, lęk, poczucie winy, niepokój.

Rozmawiajcie o tym, jak rozpoznać, że jest nam z kimś dobrze, jak możemy poczuć, że relacja nam nie służy. Jak dbać o siebie w relacjach, jak ufać swojemu ciału, jak nie ulegać presji, ale też – jak nie wymuszać, jak nie wywierać presji, jak traktować innych i siebie podmiotowo, czym jest świadoma zgoda – to są informacje, których młodzi ludzie potrzebują od dorosłych.

Dowiedz się więcej – wejdź na stronę: www.dzieckowsieci.pl



Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Related posts

Lama i Sama straciły rodziców z oczu podczas bombardowania. Ponad rok spędzili osobno. Teraz mogą już być raze…

– Siostry są dla mnie jak mamy i znam je lepiej niż mają własną mamę – mówi Mary, która od około sześciu lat m…

Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! Temat: „Zmiany w przepisach dotyczący…