Z incydentów, których motywacja była znana, najwięcej, bo 268, popełniono z pobudek rasistowskich i …


Z incydentów, których motywacja była znana, najwięcej, bo 268, popełniono z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych. Na drugim miejscu są ekscesy antysemickie, których było 87. Skąd wziął się nagły wzrost w 2022 roku? – Jednym z powodów mogła być trwająca w poprzednich latach pandemia, gdy potencjalni sprawcy siedzieli w domach i mieli mniej okazji do interakcji – mówi prof. Rafał Pankowski, socjolog z Collegium Civitas i Stowarzyszenia Nigdy Więcej. – Z drugiej strony, siedząc przed komputerami w domach, te osoby podlegały radykalizacji.

Jego zdaniem kryzysy społeczne sprzyjają podwyższeniu poziomu ksenofobii i agresji, a swoje w tej dziedzinie – oprócz pandemii – zrobiła też wojna w Ukrainie. Wynika to również z opracowań Stowarzyszenia Nigdy Więcej, które prowadzi brunatne księgi, dokumentujące wybryki rasistowskie i ksenofobiczne. W 2020 roku wydało opracowanie „Wirus nienawiści”, dokumentujące m.in. przypadki napaści na Azjatów, obwinianych o roznoszenie wirusa.

Nigdy Więcej należy do organizacji raportujących do OBWE, która – oprócz policyjnych danych – odnotowuje też przypadki nieoficjalne. W 2022 roku było ich 306, co jest jednym z najwyższych wyników w historii, choć nie rekordowym.

Również prof. Rafał Pankowski twierdzi, że państwo nienależycie ściga przestępstwa z nienawiści, a oficjalne dane stanowią tylko wycinek rzeczywistości.

W. Ferfecki: „Polski problem z nienawiścią”, „Rzeczpospolita”, 18.01.2024.



Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Related posts

Koniecznie wyruszcie z nami do Czadu Już za trzy tygodnie Dżesika i Robert, w Waszym imieniu, będą nieść pomoc…

Chcesz wesprzeć cel 33. Finału WOŚP, ale nie wiesz, czy uda Ci się kwestować na…

Stereotyp to myślenie w sposób nadmiernie uproszczony i uogólniający na temat osoby lub grupy osób. Myślenie t…