Poszanowania praw! Równowagi między pracą i życiem prywatnym! Równości w miejscu pracy! Tego w Międz…


🌹Poszanowania praw! Równowagi między pracą i życiem prywatnym! Równości w miejscu pracy! Tego w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy życzymy wszystkim osobom pracującym.

💡Dzisiejszy dzień to także okazja to zaprezentowania faktów dotyczących wykonywanej w Polsce pracy przez osoby uchodźcze i migranckie:

▪️Około 1,1 mln ubezpieczonych w ZUS osób (w 2023 roku) posiadało obywatelstwo inne niż polskie.
▪️W tej liczbie niemal 60% osób było pracownikami i pracownicami, a 36,5% wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia.
▪️Ponad 67% wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS w 2023 roku stanowiły osoby z ukraińskim obywatelstwem.
▪️Niemal połowa pracownic i pracowników z Ukrainy utrzymuje się miesięcznie za kwotę nieprzekraczającą 500 zł.
▪️Wskaźnik zatrudnienia w Polsce uchodźców wojennych w wieku produkcyjnym z Ukrainy wynosi 65 proc. i jest najwyższy wśród państw OECD.
▪️W branżach niewymagających specjalistycznych kwalifikacji pracodawcy rzadziej odpowiadają na zgłoszenia do pracy nadesłane przez Ukrainki niż Polki. Kandydatki z Ukrainy otrzymują niemal 30 proc. mniej odpowiedzi niż Polki o podobnych kwalifikacjach.
▪️Osoby uchodźcze w Polsce konfrontują się z wymaganymi od nich elastycznością, odpornością i adaptacją w nowym środowisku.
▪️Osoby uchodźcze doświadczają dyskryminacji ze względu na narodowość. Przejawia się ona w formie niewłaściwego wynagradzania lub jego braku, wykorzystywania słabszej pozycji na rynku pracy, nierównego traktowania, obciążenia pracą i występowaniem krzywdzących stereotypów.
▪️Uchodźcy i uchodźczynie napotykają też na trudności związane z akceptacją ich kwalifikacji i często pracują poniżej swoich umiejętności lub w szarej strefie.
▪️Uchodźcy wojenni doświadczają znaczących problemów emocjonalnych, a jednocześnie muszą stawiać czoła wyzwaniom w nowym miejscu zamieszkania w Polsce.
▪️Każdego dnia zmagają się z barierami językowymi i kulturowymi oraz trudnościami w zapewnieniu podstawowych środków do życia dla siebie i rodziny.

❗W Polsce pracuje obecnie od 225 000 do 350 000 osób uchodźczych z Ukrainy. Szacuje się, że w 2023 roku udział osób uchodźczych z Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 do 1,1 proc. W sierpniu 2023 roku pomoc finansowa stanowiła zaledwie 5 proc. zasobów uchodźczyń i uchodźców, podczas gdy 80 proc. pochodziło z pracy.

🔎W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost liczby pracownic i pracowników z krajów Ameryki Łacińskiej i Południowej na polskim rynku pracy. Są to osoby pracujące w sektorach przetwórstwa żywności, obróbki drewna i logistyki.

❗Pracownicy z odległych regionów świata borykają się z niskimi płacami, pracą w szkodliwych warunkach, wypadkami przy pracy oraz brakiem dostępu do rzetelnej informacji o przysługujących im prawach, co skutkuje wykorzystywaniem przez nieuczciwych pracodawców. Konsekwencją wyzysku jest zobowiązanie osób pracowniczych do powrotu do krajów, z których wyjechali m.in z braku miejsc pracy czy niewystarczających do życia zarobków.

❤Nomada wspiera osoby, które w listopadzie 2023 roku powołały Komisję Środowiskową Pracowników i Pracowniczek z Ameryki Łacińskiej w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

✍️Powodem powstania komisji jest ogromna liczba procederów łamania praw pracowniczych przez polskie agencje i pracodawców bezpośrednich. Migrantki i migranci za cel stawiają sobie wypracowanie strategii przeciwdziałania tym procederom.

📣W kwietniu Komisja Pracowników i Pracownic z Ameryki Łacińskiej w Polsce, zorganizowała demonstrację w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, domagając się ponownego otwarcia punktu informacyjnego dla migrantów i migrantek w godzinach pracy urzędu, przygotowania urzędników do pracy z osobami migranckimi oraz przyspieszenia procesów, które utknęły w biurze na ponad dwa lata.

✊Protest pokazał, że presja ma sens! Dolnośląski Urząd Wojewódzki zmienił godziny obsługi w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców na bardziej przystępne m.in. osobom pracowniczym.

***
Źródła informacji zawartych w poście:

📑”Podsumowanie sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 roku”, ZUS, 2024
📑”Barometr polskiego rynku pracy”, raport Personnel Service, VII edycja, 2024
📑“Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy: możliwości i przeszkody”,
Polski Instytut Ekonomiczny, Grudzień 2023
📑“Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski”, Raport Deloitte dla UNHCR, marzec 2024

***
Na zdjęciu protest osób pracowniczych przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, 12 kwietnia 2024 roku.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Related posts

Dziękujemy Wam za uczestnictwo w dzisiejszym spotkaniu Sieci Mapuj Pomoc. Rozmawialiśmy o przygotowa…

33. Finał WOŚP tuż, nie zwalniamy tempa! Wciąż zastanawiasz się jak dołączyć do…

“Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak mały akt dobroci. Każdy akt tworzy falę, która nie ma logicznego końca…