Nasz zespół psychologiczny wspiera osoby uchodźcze – dzieci, młodzież i dorosłych – których doświadczenia i sy…


Nasz zespół psychologiczny wspiera osoby uchodźcze – dzieci, młodzież i dorosłych – których doświadczenia i sytuacja życiowa są radykalnie różne. Właśnie dlatego metody terapii i podejścia ulegają zmianie i wymagają nowych umiejętności.

Agnieszka Carrasco-Żylicz – psycholożka i psychoterapeutka w zespole psychologów PFM, wspiera uchodźczynie z granicy polsko-białoruskiej. Swoją pracę określa jako słuchanie, wspieranie i towarzyszenie kobietom w dalszej drodze.

„W klasycznej, gabinetowej pracy terapeuta umawia się z pacjentami na konkretne zasady. Kiedy zaczęłam pracę z kobietami, które przeszły przez granicę polsko-białoruską, szybko zrozumiałam, że muszę dotychczasowe metody odłożyć na półkę. Pracuję tu głównie z kobietami z Afryki Zachodniej i zauważyłam, że trudno im prosić o pomoc, potrzebują czasu, zanim się otworzą. Robią to, gdy powstanie między nami jakiś rodzaj relacji, w której poczują się bezpiecznie. To są też często kobiety w trybie przetrwania. Nie chcą się przywiązywać ani otwierać, bo to wydaje im się niebezpieczne. Do tego, jeśli mówimy o kobietach, które są w ciąży lub właśnie urodziły, dochodzi kwestia ciała i psychiki, które przechodzą przez rewolucyjny moment. To bywa trudne do udźwignięcia nawet bez całej uchodźczej traumy. Klasyczne podejście do pomagania jest na wstępie po prostu niemożliwe. Zaczynam od towarzyszenia i zbudowania relacji zaufania…(…)… mam za zadanie wysłuchać, kiedy osoba będzie gotowa opowiadać. A będzie, gdy poczuje się na nowo bezpiecznie. Człowiek w traumie potrzebuje opowiedzenia swojej historii, wyrażenia uczuć, opisania bolesnych zdarzeń. Towarzyszę kobietom, daję im czas, pozwalam, by same odsłaniały po kawałku swoją historię, tyle ile chcą. Z tych strzępków opowieści powoli wyłania się pełniejszy obraz tego, co je spotkało i z czym musimy pracować. To praca, która uczy mnie pokory i elastyczności”*.

Agnieszka pracuje w PFM w językach francuskim, hiszpańskim, angielskim, polskim. Mówi, że uwielbia swoją pracę za to, że każda ludzka historia jest niepowtarzalna.

Pomóż nam działać dalej. Wybierz #PFM jako organizację pożytku publicznego, której przekażesz swoje 1,5% podatku.

*Cytat pochodzi z rozmowy przeprowadzonej przez Dorotę Borodaj. Całość wywiadu dostępna jest w naszej publikacji „Najważniejsza jest obecność. Wsparcie uchodźczyń i migrantek w okresie okołoporodowym – doświadczenia Fundacji Polskie Forum Migracyjne”.

#kampaniaspołeczna #wsparciefinansowe #darowizna #organizacjapożytkupublicznego #opiekapsychologiczna #pomocuchodźcom #fundacja #wsparciepsychologiczne #psychoterapia #pracaztraumą




Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne

Related posts

Lama i Sama straciły rodziców z oczu podczas bombardowania. Ponad rok spędzili osobno. Teraz mogą już być raze…

– Siostry są dla mnie jak mamy i znam je lepiej niż mają własną mamę – mówi Mary, która od około sześciu lat m…

Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! Temat: „Zmiany w przepisach dotyczący…