Z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji chcemy się pochwalić naszymi działaniami, a także podziękować naszym n…


Z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji chcemy się pochwalić naszymi działaniami, a także podziękować naszym niezastąpionym asystentkom międzykulturowym oraz osobom z zespołu psychologicznego, które wykonują wartościową, ważną, potrzebną i mądrą pracę! Jesteście wspaniałe i wspaniali!

Polskie Forum Migracyjne od początku swojej działalności ogromną uwagę poświęca edukacji, a także podnoszeniu świadomości na temat społeczeństwa wielokulturowego.
Prowadzimy sporo wyspecjalizowanych projektów z zakresu edukacji formalnej i nieformalnej dla różnych odbiorców. W dużym skrócie opisujemy je poniżej.

ASYSTENTURA MIĘDZYKULTUROWA – aktualnie w naszej fundacji pracuje 11 asystentek międzykulturowych, które wspierają uczniów i uczennice w adaptacji szkolnej, edukacji i integracji oraz pełnią rolę łączniczek językowo-kulturowych pomiędzy dzieckiem, jego rówieśnikami, kadrą szkoły, rodzicami, a często także szerszą społecznością lokalną (szczególnie w przypadku dzieci i rodzin uchodźczych). Obecność asystentek i asystentów to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań – umożliwia korzystanie z nauki uczennicom i uczniom z doświadczeniem migracji oraz romskim, wpływa pozytywnie na ich frekwencję szkolną, integrację i wyniki edukacyjne, ułatwia prowadzenie klasy oraz zmniejsza obciążenie nauczycielek i nauczycieli. W zeszłym roku aż 356 dzieci było pod opieką asystentek.

SZKOŁA RÓŻNORODNOŚCI – kurs online dla osób pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym. Obejmuje takie zagadnienia jak: polski system edukacji, wsparcie dzieci ze szczególnymi potrzebami, wsparcie uczniów obcojęzycznych, przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, pierwsza pomoc psychologiczna i inne.
Udział jest bezpłatny, a po zakończeniu kursu i zdaniu testów każda osoba otrzymuje certyfikat.
​​https://szkola-roznorodnosci.org/

Najbliższe webinary #szkołaróżnorodności:
26 stycznia, godz. 10:30 – “Praca z nastolatkami z doświadczeniem migracji”,
31 stycznia, godz. 15:30 – “Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu osób pracujących w klasach wielokulturowych”.
REJESTRACJA:
https://szkola-roznorodnosci.org/mod/page/view.php?id=132

WARSZTATY I WEBINARY – dla nauczycielek i nauczycieli, asystentek i asystentów międzykulturowych, dyrektorek i dyrektorów, edukatorów oraz psycholożek i psychologów z zakresu: prowadzenia klasy wielokulturowej, wspierania dzieci z doświadczeniem migracyjnym, z doświadczeniem traumy, przeciwdziałania przemocy, nauczaniu języka polskiego czy integracji.

Wiele naszych webinarów jest dostępnych na YouTubie: https://www.youtube.com/@PolskieForumMigracyjne/playlists

Trwają także warsztaty dla dzieci i młodzieży “Cały świat w naszej klasie”, które wzmacniają postawy szacunku i otwartości dla odmienności kulturowej i językowej.
Są tak rozchwytywane, że aktualnie nie prowadzimy naboru zgłoszeń.

PUBLIKACJE – wydajemy przeróżne materiały edukacyjne i dydaktyczne. Najnowsze publikacje to pomysłowy i praktyczny “Dzienniczek-słowniczek” pomocny w rozwijaniu znajomości języka polskiego oraz “Model edukacji międzykulturowej WISE oraz przykładowe scenariusze zajęć szkolnych” w trzech wersjach językowych: polsko-angielskiej, polsko-ukraińskiej, polsko-rosyjskiej.
https://forummigracyjne.org/publikacje/pl

Jak widzicie dzieje się dużo! Śledźcie nasze social media i bądźcie z nami na kolejnych szkoleniach.




Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne

Related posts

Lama i Sama straciły rodziców z oczu podczas bombardowania. Ponad rok spędzili osobno. Teraz mogą już być raze…

– Siostry są dla mnie jak mamy i znam je lepiej niż mają własną mamę – mówi Mary, która od około sześciu lat m…

Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! Temat: „Zmiany w przepisach dotyczący…