Detencja to czas, który łamie ludzi. Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców (SOC) to miejsca funkcjonujące jak wię…


Detencja to czas, który łamie ludzi. Strzeżone ośrodki dla cudzoziemców (SOC) to miejsca funkcjonujące jak więzienia, choć przebywające tam osoby nie popełniły żadnego przestępstwa.

– W większości wypadków detencja działała w sposób paraliżujący, obezwładniający, nasilała różne reakcje psychosomatyczne, lękowe, depresyjne, uaktywniała przeszłe traumy. Pozbawiała stabilizacji, bezpieczeństwa, ciągłości, przewidywalności. Wszystko to, co predysponuje do reakcji traumatycznej – pisze Agnieszka Klimaszewska, psycholożka i psychoterapeutka pracująca z osobami migranckimi, jedna z autorek raportu.

📒 „Wszyscy wokół cierpią” to raport na temat pomocy psychologicznej Fundacji Polskie Forum Migracyjne dla osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Oprócz kwestii wsparcia psychologicznego publikacja dotyka także warunków panujących w ośrodkach zamkniętych, kwestii prawnych i łamania praw osób tam przetrzymywanych. O tym ostatnim aspekcie w raporcie piszą prawniczki z naszego stowarzyszenia Magdalena Fuchs, Aleksandra Pulchny i Kornelia Trubiłowicz.

Publikacja podzielona jest na 4 części:
🟣 Czym są strzeżone ośrodki dla cudzoziemców i jak działa system?
🟣 Praktyka i obserwacje psycholożek i psychologów Fundacji Polskie Forum Migracyjne
🟣 Detencja a zdrowie psychiczne dzieci
🟣 Praktyki alternatywne dla detencji

Serdecznie Was zachęcamy do przeczytania całości. Oprócz wkładu merytorycznego, swoimi wnioskami w raporcie dzielą się zarówno pracownicy(-czki) organizacji wpierających jak i osoby, które mają doświadczenie pobytu w ośrodku zamkniętym.

– Niektórzy trafiają do SOC-u po trudnych wydarzeniach: byli gwałceni, bici, zamykani w więzieniach. Po czym od razu, znowu, trafiają za kraty – do SOC-u. Możesz mówić im tysiąc razy, że to ośrodek zamknięty – dla nich to jest więzienie. Wszyscy tak mówią: „więzienie”. Dla mnie też było. Ktoś mi powiedział, że przecież nie, bo nie byłem przestępcą. Żałowałem, bo w SOC-u jest gorzej. W więzieniu masz w celi choćby telewizor, a w SOC-u ani telefonu, ani internetu. Nie masz kontaktu z rodziną, bliskimi. I nie wiesz, kiedy to się skończy – pisze Darin Loka, tłumacz humanitarny, założyciel Stowarzyszenie Mova – język bez barier, uchodźca z południowego Kurdystanu.

Raport w wersji PDF znajdziecie tutaj:
➡️ https://forummigracyjne.org/publik…/wszyscy-wokol-cierpia/

Publikacja została objęta patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Related posts

Już 14 stycznia 2025 r. spotykamy się w Warszawie na I turze “Szkoły młodych romskich liderów i lide…

Hanna ma 69 lat i nikt jej nie pogratulował, że zajmuje się synem od lat czterdziestu, bo jesteśmy …

Magdalena Kusińska dotarła dzisiaj do Kamerunu i jest w drodze do ośrodka zdrowi…