“Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” – kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna na lata 2025 …


“Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” – kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna na lata 2025 – 2030” tak brzmi tytuł zapowiadanej w sobotę, a opublikowanej dopiero dziś strategii migracyjnej Polski.

‼️ Strategia została opublikowana z opóźnieniem, mimo wszystko nie jest ani „kompleksowa” ani tym bardziej „odpowiedzialna” – jak brzmi jej tytuł. W naszej ocenie to dokument polityczny – nie strategiczny. Jego autorzy skupiają się na atakowaniu polityki poprzedniego rządu, zamiast na rzetelnej analizie sytuacji migracyjnej w Polsce czy Europie. Dokument zawiera błędy w nazewnictwie podstawowych procedur prawnych związanych z legalizacją pobytu. Brak tam konkretnych danych, analiz, źródeł stawianych tez, czy w końcu planów na wdrożenie konkretnych „pomysłów”.

Z niepokojem przyjmujemy fakt, że w opublikowanym dokumencie brak odniesień do raportu Komitetu Badań nad Migracjami PAN „Polityka Migracyjna Polski w opiniach aktorów instytucjonalnych”. To w oparciu o ten raport miała zostać przygotowana strategia migracyjna.

⚖ Proponowane przez rząd rozwiązania są niezgodne z prawem: polskim, unijnym i międzynarodowym. Czytając dokument mamy wrażenie, że autorzy dokumentu zapomnieli, że władze działają na podstawie i w granicach prawa. Dotyczy to zarówno migracji jak i każdego innego aspektu życia. Podstawowe prawa człowieka – w tym prawo do azylu – nie są przedmiotem negocjacji odpowiadających na polityczne zapotrzebowania. Tym różni się praworządność od rządów autorytarnych populistów.

W lutym rząd zapowiedział konsultacje społeczne strategii migracyjnej. Tymczasem dokument „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” został przyjęty przez rząd, zanim ktokolwiek go zobaczył. Biorąc pod uwagę jego treść – budzącą poważne wątpliwości nie tylko natury prawnej – domagamy się przeprowadzenia konsultacji społecznych i wyeliminowania z dokumentu rozwiązań niezgodnych z polską Konstytucją i prawem międzynarodowym.

🖋 W najbliższym czasie przedstawimy pogłębioną analizę dokumentu, dotyczącą dostępu do procedury ubiegania się o ochronę międzynarodową.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Related posts

Lama i Sama straciły rodziców z oczu podczas bombardowania. Ponad rok spędzili osobno. Teraz mogą już być raze…

– Siostry są dla mnie jak mamy i znam je lepiej niż mają własną mamę – mówi Mary, która od około sześciu lat m…

Zapraszamy na spotkanie Klubu Prawnika! Temat: „Zmiany w przepisach dotyczący…