Ludność cywilna w Strefie Gazy jest w skrajnym niebezpieczeństwie, a świat biernie patrzy. W ciągu niespełna pięciu miesięcy, które nastąpiły po brutalnych atakach 7 października i późniejszej eskalacji, dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci, zostało zabitych i rannych – napisali dyrektorzy Stałego Komitetu Międzyagencyjnego (IASC) we wspólnym oświadczeniu.
„Ponad trzy czwarte ludności Strefy Gazy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, wielu wielokrotnie, borykają się z poważnymi niedoborami żywności, wody, usług sanitarnych i opieki zdrowotnej – podstawowych potrzeb niezbędnych do przetrwania.
System opieki zdrowotnej ulega systematycznej degradacji, co ma katastrofalne skutki. 19 lutego tylko 12 z 36 szpitali przyjmujących pacjentów nadal funkcjonowało i to tylko w ograniczonym zakresie. Od 7 października doszło do ponad 370 ataków na placówki służby zdrowia w Strefie Gazy.
Szerzą się choroby. Zbliża się klęska głodu. Źródła wody są na wyczerpaniu. Podstawowa infrastruktura została zdziesiątkowana. Produkcja żywności została zatrzymana. Szpitale zamieniły się w pola bitew. Milion dzieci codziennie zmaga się z traumą.
Rafah, wskazane ostatnio jako miejsce docelowe dla ponad miliona wysiedlonych, głodnych i straumatyzowanych ludzi stłoczonych na niewielkim skrawku ziemi, stało się kolejnym polem bitwy w tym brutalnym konflikcie. Dalsza eskalacja przemocy na tym gęsto zaludnionym obszarze spowodowałaby masowe ofiary. Mogłaby również zadać śmiertelny cios pomocy humanitarnej, która już teraz ledwie sobie radzi.
W Strefie Gazy nie ma bezpiecznego miejsca.
Pracownicy organizacji humanitarnych, sami przesiedleni i narażeni na ostrzał, śmierć, ograniczenia możliwości przemieszczania się i załamanie porządku cywilnego, kontynuują wysiłki, aby dostarczać pomoc potrzebującym. Ale w obliczu tak wielu przeszkód – w tym ograniczeń bezpieczeństwa i przemieszczania się – mogą zrobić niewiele.
Żadna pomoc humanitarna nie zrekompensuje wielomiesięcznej deprywacji, której doświadczyły rodziny w Strefie Gazy. Próbujemy uratować misję humanitarną, abyśmy w obliczu spadających temperatur mogli zapewnić przynajmniej podstawowe potrzeby: lekarstwa, wodę pitną, żywność i schronienie .
W tym celu potrzebujemy:
- Natychmiastowego zawieszenia broni.
- Ochrony ludności cywilnej i infrastruktury, na której polegają.
- Natychmiastowego uwolnienia zakładników.
- Niezawodnych punktów wjazdowych, które pozwolą nam wwozić pomoc przez wszystkie możliwe przejścia, także do północnej Gazy.
- Zapewnienia bezpieczeństwa i niezakłóconego przejazdu w celu dystrybucji pomocy na dużą skalę w całej Strefie Gazy, bez odmów, opóźnień i utrudnień w dostępie.
- Funkcjonującego systemu powiadamiania o pomocy, który pozwoli całemu personelowi humanitarnemu i dostawcom na przemieszczanie się w Strefie Gazy i bezpieczne dostarczanie pomocy.
- Przejezdnych dróg i oczyszczenia dzielnic z ładunków wybuchowych.
- Stabilnej sieci komunikacyjnej umożliwiającej pracownikom humanitarnym bezpieczne przemieszczanie się.
- Przekazanie UNRWA, która w pełni popiera niniejsze oświadczenie i stanowi trzon operacji humanitarnych w Strefie Gazy, zasobów potrzebnych do zapewnienia pomocy ratującej życie.
- Zaprzestania kampanii mających na celu zdyskredytowanie ONZ i organizacji pozarządowych, które robią wszystko, co w ich mocy, aby ratować ludzkie życie.
Organizacje humanitarne pozostają zaangażowane, pomimo ryzyka. Nie mogą jednak być pozostawione same sobie.
Wzywamy Izrael do wypełnienia swojego prawnego obowiązku, wynikającego z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, do dostarczania żywności i środków medycznych oraz ułatwiania operacji pomocowych, a także wzywamy światowych przywódców, by zapobiegli jeszcze gorszej katastrofie.”
Sygnatariusze:
-
Martin Griffiths, koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych i podsekretarz generalny ds. humanitarnych (OCHA)
-
Sofia Sprechmann Sineiro, sekretarz generalna, CARE International
-
dr Qu Dongyu, Dyrektor Generalny, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)
-
Jane Backhurst, przewodnicząca zarządu ICVA (Christian Aid)
-
Jamie Munn, dyrektor wykonawczy, Międzynarodowa Rada Agencji Wolontariackich (ICVA)
-
Tom Hart, dyrektor generalny i prezes, InterAction
-
Amy E. Pope, dyrektor generalna, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM)
-
Tjada D’Oyen McKenna, dyrektor generalna, Mercy Corps
-
Volker Türk, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR)
-
Janti Soeripto, prezes i dyrektor generalna, Save the Children
-
Paula Gaviria Betancur, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka osób wewnętrznie przesiedlonych
-
Achim Steiner, administrator, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
-
dr Natalia Kanem, dyrektor wykonawcza, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA)
-
Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR)
-
Michal Mlynár, dyrektor wykonawczy, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat)
-
Catherine Russell, dyrektor generalna, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)
-
Sima Bahous, podsekretarz generalna i dyrektor wykonawcza, UN Women
-
Cindy McCain, dyrektor wykonawcza, Światowy Program Żywnościowy (WFP)
-
dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Źródło: UNICEF