Wojna i konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Ponieważ politycy UE podejmują wiele ważnych decyzji, mających wpływ na życie i dobrostan najmłodszych, wraz z partnerami zajmującymi się prawami dziecka przed wyborami europejskimi zwróciliśmy się więc do młodych przedstawicieli unijnych krajów o opinie na temat przyszłości Europy.
Młodzi uczestniczący w badaniu wprost wskazują, że plany na lepszą przyszłość nigdy nie zostaną zrealizowane, jeśli dorośli nie będą współpracować z dziećmi, a obie strony będą zachowywać się tak, jakby miały różne cele, ambicje i interesy. Ich zdaniem nadszedł czas, aby wzajemnie doceniać wartości, wkład i zaangażowanie, dzięki którym postęp i dokonywanie zmian są możliwe. Jeśli nie młodzi, to kto?
– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
To badanie jest szczególnie ważne, ponieważ jedna trzecia, a więc najwięcej ankietowanych pochodziło z Polski. Młodzi Polacy mają silną potrzebę wyrażania swoich opinii na tematy ich dotyczące. Wyraźnie dają też znać, że nie stronią od rozważnego zaangażowania. Naszym, dorosłych, obowiązkiem jest im pomóc w jak najefektywniejszym wykorzystaniu tej wartościowej energii
– dodaje.
-
Przemyślenie obecnego systemu edukacji, obejmujące m.in. wdrożenie innowacyjnych metod nauczania oraz zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach, a także wzmocnienie pozycji dzieci w edukacji.
-
Zwiększenie wsparcia dla zdrowia psychicznego oraz poprawa dostępu do usług w tym zakresie.
-
Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji oraz zapewnienie usług wsparcia, m.in. poprzez poprawę bezpieczeństwa dzieci w przestrzeni publicznej.
-
Wspieranie bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu i środowiska naturalnego oraz promowanie odpowiedzialności korporacyjnej i zielonych inicjatyw.
-
Ułatwianie zaangażowania, dzięki zwiększaniu świadomości dzieci na temat możliwości uczestnictwa w procesach decyzyjnych UE, a także utworzenie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, aby umożliwić młodym ludziom udział w dyskusjach na temat polityki UE.