19.1 C
Warszawa
30 września, 2023, 18:40
MigranciwPolsce.pl
droga

The King’s Highway: Droga, która ujawnia historię Jordanii

Materiał przygotowany przez:
Marta Vidal
Wiadomości BBC

 

Zdjęcie Główne: Marta Vidal

Jest wspomniany w Biblii, był używany przez kolejne imperia i łączy niektóre z najważniejszych historycznych miejsc Jordanii.

„Witamy w Jordanii!” – krzyknęła podekscytowana grupa dzieciaków, kiedy wysiadłam z samochodu, by podziwiać zachodzące słońce nad rozległym piaskowcowym kanionem Wadi Mujib.

Kiedy stałem na skraju klifu, zachwycony łańcuchami górskimi rozciągającymi się aż do Morza Martwego, czarno-biały kłos pszenicy z kapturem przeleciał obok mnie. Zastanawiałem się, jak coś tak delikatnego może przetrwać w tak opustoszałych wąwozach, fruwając po suchych górach i budując gniazda w szczelinach skalnych.

Ze swojego stanowiska widziałem wąską, serpentynową drogę wijącą się w dół grzbietów i wąwozów. Trasa ta, znana jako Droga Królewska lub Darb ar-Raseef („droga utwardzona”, po arabsku), jest uważana za jedną z najstarszych nieprzerwanie używanych dróg na świecie. Przez tysiąclecia kupcy, pielgrzymi, wojownicy i królowie podróżowali z północy na południe przez centralne wyżyny Jordanii, a ta arteria służyła jako ważna arteria łącząca starożytne królestwa i imperia.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Źródło materiału w języku angielskim: https://www.bbc.com

Zdjęcia i materiały filmowe: https://www.bbc.com

Polecane wiadomości

Afganistan: czołowe kobiety ONZ spotykają się z talibami w sprawie zakazu pracy kobiet

BBC

Ukraina: kraje europejskie przekażą więcej ciężkiej broni

BBC

Koronawirus w Chinach: 60 000 przypadków związanych z Covidem w nieco ponad miesiąc

BBC

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej