4.9 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 20:48
MigranciwPolsce.pl
Ciepły letni deszcz nie odstraszył całkiem licznej grupy uchodźców z Ukrainy i Białorusi, która wybr...

Ciepły letni deszcz nie odstraszył całkiem licznej grupy uchodźców z Ukrainy i Białorusi, która wybr…


Ciepły letni deszcz nie odstraszył całkiem licznej grupy uchodźców z Ukrainy i Białorusi, która wybrała się tym razem do Warszawskiej dzielnicy Muranów wraz z naszym przewodnikiem Krzysztofem Sójką oraz organizatorką Martą Pazdej.

Ciężka historia tej części stolicy gdzie nigdzie wyłania się w postaci zachowanej części torów tramwajowych na ulicy Nalewki, gdzieś murem żydowskiego getta, usiana pomnikami bohaterów, poległych za wolność.

Szczególnym przystankiem historii, które odwiedziliśmy, był cmentarz żydowski przy ulicy Okopowej. Stał się on miejscem spoczynku wielu wybitnych postaci. Na cmentarzu umieszczono kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli podczas obrony Warszawy w 1939 roku. Pochowano tam również uczestników powstania w getcie warszawskim. Niedaleko wejścia na cmentarz ustawiono Pomnik Pamięci Dzieci–Ofiar Holokaustu i Pomnik Janusza Korczaka.

Bardziej pozytywnym akcentem wycieczki stała się wizyta do pałacu Krasińskich, zwany również „Pałacem Rzeczypospolitej”, który jest jednym z najbardziej znaczących dzieł architektury barokowej Warszawy. Po raz pierwszy w historii wszyscy chętni mogą zwiedzać XVII-wieczny obiekt w całości oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej. Na ekspozycji pokazano bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa od VIII do XX wieku. Są w nim skarby wielu narodów, kultur, języków i tradycji, które w Rzeczpospolitej przez setki lat w sposób pokojowy tworzyły dobro naszego państwa.

Wycieczka zakończyła się wspólną refleksją nad bogatą i złożoną historią Warszawy, która, mimo tragicznych wydarzeń, stanowi źródło inspiracji oraz dumy. Wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieję na dalsze odkrywanie kolejnych zakątków stolicy i poznawanie jej niezwykłego dziedzictwa.








Żródło materiału: wAkcji.org – JRS Poland – Jezuicka Służba Uchodźcom

Polecane wiadomości