-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 18:20
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

ISW: brak postępów sił rosyjskich w Bachmucie, choć walki trwają

Jak informuje Belsat brak jakichkolwiek potwierdzonych postępów sił rosyjskich w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, mimo ciągłych rosyjskich ataków naziemnych w mieście i wokół niego – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

– Źródła ukraińskie i rosyjskie nadal informują o ciężkich walkach w mieście, ale żołnierze (walczącej tam) Grupy Wagnera są prawdopodobnie w coraz większym stopniu unieruchomieni w rejonach miejskich, takich jak kompleks przemysłowy AZOM, i dlatego trudno im w istotny sposób przesunąć się naprzód – pisze think tank.

ISW przypomina, że według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na sam Bachmut, oraz m.in. w okolicach Paraskowijiwki (na północny wschód od Bachmutu), Dubowo-Wasyliwki i Bohdaniwki (na północny zachód od miasta), a także Iwaniwskiego na zachód od Bachmutu. Instytut pisze, że według rosyjskich blogerów wojskowych żołnierze najemnej Grupy Wagnera przekroczyli rzekę Bachmutka we wschodniej części miasta i przesuwają się w kierunku centrum.

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – jak podkreśla Instytut – zapowiedział w piątek, że rozpocznie nowy etap rekrutacji po zajęciu Bachmutu i Grupa przeobrazi się w wojsko z komponentem ideologicznym.

– Regionalne źródło rosyjskie podało 11 marca, że Grupa Wagnera otworzyła sześć ośrodków rekrutacyjnych w szkołach i młodzieżowych klubach sportowych w krajach ałtajskim, zabajkalskim i krasnojarskim oraz w obwodzie irkuckim – czytamy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę, że choć Rosja nadal ponosi na Ukrainie wyjątkowo duże straty osobowe, ich skutki są bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju, na obszarach wschodnich stosunek zabitych do populacji jest 30 razy wyższy niż w Moskwie.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, najbogatsze miasta – Moskwa i Petersburg – wyszły z tego względnie bez szwanku w stosunku do populacji, co dotyczy zwłaszcza rodzin elity kraju. Wskazano, że 21 lutego 2023 roku sfotografowano rosyjskich wysokich urzędników tworzących dwa pierwsze rzędy widowni podczas przemówienia prezydenta Putina o stanie państwa i o żadnym z nich nie wiadomo, by miał dzieci służące w wojsku.

Tymczasem w wielu regionach wschodnich liczna zabitych jako procent populacji jest prawdopodobnie na poziomie ponad 30 razy wyższym niż w Moskwie. W niektórych miejscach najbardziej cierpią mniejszości etniczne; w Astrachaniu około 75 proc. ofiar pochodzi z mniejszości kazachskiej i tatarskiej.

– W miarę jak rosyjskie ministerstwo obrony będzie starało się rozwiązać problem ciągłego deficytu personelu bojowego, izolacja lepiej sytuowanych i bardziej wpływowych elementów rosyjskiego społeczeństwa najprawdopodobniej pozostanie głównym czynnikiem branym pod uwagę – oceniono.

pp/belsat.eu wg PAP

Zdjęcie: tprzem

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/12-03-2023-isw-brak-postepow-sil-rosyjskich-w-bachmucie-choc-walki-trwaja

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy odmówili wspólnego zdjęcia z Łukaszenką! Na konferencji ONZ w spraw…

BELSAT

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej